16-warstwowy dysk na 400 GB

Japońska korporacja Pioneer jako pierwsza na świecie stworzyła 16-warstwowy dysk optyczny o pojemności 400 GB.

           Każda warstwa ma pojemność 25 GB – jest to tyle informacji, ile zmieści się na 12-centymetrowym jedno-i dwuwarstwowym dysku Blu-ray Disc (BD), który prawdopodobnie zastąpi popularny format DVD. Problem, z którym borykają się twórcy wszystkich wielowarstwowych dysków optycznych polega na tym, że promień lasera odbity od określonej warstwy nie daje czystego, niczym nie zakłóconego sygnału, a jakość zapisu spada wskutek oddziaływania warstw sąsiednich. 

          Specjaliści z Pioneer przeprowadzili zmiany w technologii odczytywania informacji wykorzystywanej w DVD i rozwiązali powyższy problem, używając między innymi określonej struktury dysku, która może redukować oddziaływania warstw przyległych.
Twórcy nowego dysku nie uchylają rąbka tajemnicy, na czym polega ich sukces, swoją technologię obiecują jednak zaprezentować na Międzynarodowym Sympozjum Pamięć Optyczna i Systemy Przechowywania Danych (International Symposium on Optical Memory and Optical Data Storage 2008 — ISOM/ODS2008), które odbędzie się w lipcu na Hawajach. Na razie wiadomo tylko tyle, że system odtwarzania pracuje stabilnie dzięki wydajnemu sferycznemu kompensatorowi aberracji i czułemu elementowi, który może odbierać nawet najsłabsze sygnały na tle szumów. Nowe dyski będą kompatybilne z BD, wykorzystują one bowiem ten sam obiektyw. JSL

www.pioneer.jp