Jesteś szczupły, lubisz koty i bałagan? 17 (nieoczywistych) oznak inteligencji

Ludzie głupi mają tendencję do przeceniania swoich kompetencji, podczas gdy mądrzejsi często się nie doceniają lub nawet sami poniżają. Sam Szekspir już pisał: “Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje.” Na podparcie tezy mamy 17 dowodów.
Jesteś szczupły, lubisz koty i bałagan? 17 (nieoczywistych) oznak inteligencji

Temat badali między innymi psycholodzy David Dunning oraz Justin Kruger z badania uczelni Cornell University. Opisany przez nich fenomen dostał nawet swoją nazwę: „efekt Dunninga-Krugera”. Zatem jeśli nie jesteś pewien swojej intelektualnej siły, to może być właśnie znak, że posiadasz jej całkiem sporo. Rozumiesz własne ograniczenia. 

Oto kilka z pozoru niepozornych oznak, które mogą wskazywać na intelekt.

1. Brałeś lekcje muzyki

Badania pokazują, że muzyka pozwala dziecięcemu umysłowi rozwijać się na kilka sposobów. W 2011 odkryto, że wyniki testów na inteligencję werbalną u cztero, pięcio i sześciolatków wzrosły już po pierwszym miesiącu nauki muzyki. 

Badania z 2004 roku przeprowadzone przez Glenna Schellenberga pokazały, że sześciolatki, które przez 9 miesięcy chodziły na lekcje gry na klawiszach lub śpiewu miały wyższe wyniki w testach IQ niż dzieci, które w tym czasie chodziły na zajęcia teatralne lub na żadne. 

W 2013 roku natomiast ten sam naukowiec zauważył, że dzieci z najlepszymi wynikami były najbardziej chętne do rozpoczęcia nauki muzyki. Muzyczna edukacja zatem może poprawić już dobrze działające umiejętności poznawcze. 

2. Jesteś najstarszy 

Starsze rodzeństwo jest zwykle inteligentniejsze i wcale nie jest to tylko kwestia genów. 

Zespół norweskich epidemiologów w 2007 roku użył zebranych przez wojsko danych by powiązać porządek urodzenia, zdrowie oraz IQ około 250 tysięcy osiemnastoletnich i dziewiętnastoletnich mężczyzn urodzonych w latach 1967-76. Pierworodni średnio mieli 103 punkty, drudzy 100, a trzeci 99.

„Ta różnica nie wiązała się z psychologicznymi stosunkami rodziców z dziećmi ani czynnikami biologicznymi” – donosił New York Times na temat badań. Pierworodni zdają się także odnosić więcej sukcesów zawodowych i osobistych niż drugie i trzecie dzieci. 

3. Jesteś szczupły

Badanie z 2006 roku, przeprowadzone na 2 200 dorosłych w ciągu pięciu lat pokazało, że im więcej mamy w talii, tym gorsze są umiejętności poznawcze. 

W tym samym roku opublikowano także wyniki innego badania, przeprowadzonego na jedenastolatkach. Te z nich, które miały niższe wyniki w ustnych i pisemnych testach w wieku 11 lat, w wieku około czterdziestu cierpiały na otyłość. Wedle badania inteligentniejsze dzieci lepiej radziły sobie na ścieżce edukacji i kariery, otrzymały lepszą pracę i status, co pozwoliło im lepiej dbać o formę i zdrowie. 

Inne, znacznie świeższe badanie wykazuje powiązanie między niższym IQ i wyższym BMI. Naukowcy dodają tu jednak, że bardzo znaczące są czynniki środowiskowe i socjoekonomiczne. 

4. Masz kota 

Przeprowadzone na 600 studentach badanie z 2014 roku pokazało, że choć określający siebie mianem „psiarzy” byli znacznie bardziej kontaktowi niż „kociarze, to ci drudzy przebijali ich pod względem umiejętności poznawczych. 

 

5. Karmiono cię piersią

W 2007 roku opublikowano wyniki badań wykazujące związek między karmieniem w ten sposób noworodków i ich późniejszym intelektualnym potencjałem. W dwóch badaniach przyjrzano się trzem tysiącom dzieci z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Spośród tej grupy dzieci karmione piersią na początku życia, osiągały wyższe wyniki na testach IQ, ale nie wszystkie. Kluczowa okazała się u nich obecność pewnej konkretnej wariacji genu FADS2. Obecność tego genu jest podobna u dzieci karmionych i niekarmionych piersią. 

Dokładne rozpoznanie tego jak działa relacja genu, karmienia piersią i inteligencji pozostaje zagadką i zadaniem dla kolejnych badań. 

6. Zdarza ci się „eksperymentować” z substancjami psychoaktywnymi 

W 2012 zbadano IQ 6 tysięcy Brytyjczyków urodzonych w 1958 roku, w jaki sposób różni się ich IQ w zależności od ich relacji z używkami. 

– W badaniu na dużej populacji IQ w wieku 11 lat było powiązane z większym prawdopodobieństwem używania nielegalnych narkotyków 31 lat później – ogłosili James W. White, Catharine R. Gale oraz David Batty. W konkluzji badania piszą także, że wysokie IQ w dzieciństwie może wiązać się z ryzykiem zachowań niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet śmiertelnych, takich jak nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych w okresie dorosłości. 

Nie, wysoka inteligencja nie sprawia, że branie narkotyków, czy picie alkoholu ponad miarę staje się bezpieczne. Nigdy nie jest. 

7. Jesteś leworęczny

W dawnych czasach leworęczność wiązano z przekleństwem, diabłem, inklinacjami do zła, zbrodni i tak dalej. Oczywiście nie musimy już dziś tłumaczyć, że nie ma to nic wspólnego ze Złym. Znacznie nowsze badania mówią o tym, że mańkuci, przynajmniej u mężczyzn, wykazują większą kreatywność i poczucie logiki. 

W tekście z New Yorkera z 1995 roku reporterka Maria Konnikova pisze o tym, że leworęczni znacznie lepiej sobie radzili na testach rozbieżności. Znacznie łatwiej potrafili łączyć dwa znane powszechnie przedmioty by stworzyć coś zupełnie nowego: na przykład puszkę i metalowy pręt by stworzyć domek dla ptaków. Byli także znacznie skuteczniejsi w tworzeniu list i kategoryzowaniu pojęć. 

8. Jesteś wysoki

Ogłoszone w 2008 roku badanie z Princeton wzięło pod lupę tysiące ludzi. Wynik? Wyżsi mieli znacznie lepsze wyniki w testach IQ jako dzieci i lepiej zarabiali jako dorośli. 

Badacze napisali w podsumowaniu: „Już od 3 roku życia – zanim rozpocznie się szkoda – przez całe dzieciństwo, wyższe dzieci radzą sobie znacznie lepiej na testach poznawczych.”

 

9. Regularnie pijesz alkohol

Nie, znów to musimy powiedzieć, nie promujemy tutaj i nie zachęcamy do konsumpcji. Badania jednak pokazują naprawdę interesującą prawdę. 

Psycholog ewolucyjny Satoshi Kanazawa ze swoim zespołem badawczym zauważył, że zarówno wśród dorosłych Brytyjczyków jak i Amerykanów, którzy mieli wyższe wyniki na testach IQ większość piła więcej alkoholu w swoim okresie nastoletnim. Ci z gorszymi wynikami pili mniej. 

10. Wcześniej nauczyłeś się czytać

Badania 2 000 par identycznych bliźniąt w Wielkiej Brytanii pokazały bardzo ciekawy wynik: jeśli jedno z rodzeństwa szybciej uczyło się czytać, jednocześnie radziło sobie lepiej na testach umiejętności kognitywnych. 

Autorzy badania sugerują, że umiejętność czytania we wczesnym wieku zwiększa zarówno werbalne jak i niewerbalne umiejętności. 

11. Dużo się martwisz

Na ten temat istnieje sporo badań, wszystkie wskazują na to, że osoby inteligentniejsze wykazują tendencję do częstszych obaw i zmartwień. 

Opublikowane w Psychology Today badanie Edwarda Selby’ego na przykład polegało na sprawdzeniu z pomocą kwestionariusza 126 młodych osób. Pytano ich o codzienne zmartwienia oraz o to jak często się denerwują. 

Wyniki pokazały, że częściej zamartwiający się mieli znacznie wyższą inteligencję werbalną, a beztroscy lepiej radzili sobie w zakresie inteligencji niewerbalnej. 

12. Jesteś zabawny

400 studentów psychologii wzięło udział w jednym z testów inteligencji. Mierzono ich abstrakcyjne rozumowanie i werbalną inteligencję. Następnie zostali poproszeni o przygotowanie podpisów pod satyrycznymi rysunkami z New Yorkera. Ich propozycje oceniane były przez niezależne grono. Studenci o wyższej inteligencji znacznie lepiej poradzili sobie ze stworzeniem czegoś błyskotliwego. 

 

13. Jesteś ciekawski

Psycholog biznesu Tomas Chamorro-Premuzi z Uniwersytetu w Londynie napisał swego czasu tekst do Harvard Business Rebiew, w którym poruszył temat ciekawości ludzkiej. Porównał ją do głodu, jednak nie jedzenia, a wiedzy, nowych informacji. 

Podkreślając wagę CQ (inteligencja kreatywna) napisał: „nie została tak dokładnie zbadana jak EQ (empatia) oraz IQ (inteligencja ogólna), ale istnieją dowody na to, że jest równie ważna.” 

Osoby z wyższym współczynnikiem CQ, według Chamorro-Premuziego są znacznie bardziej tolerancyjne, a ich styl myślenia subtelny i skomplikowany. Oprócz tego wysokie CQ pozwala na zgromadzenie większej wiedzy, szczególnie w rejonach edukacji gdzie ważna jest forma: w sztuce i naukowych dyscyplinach. IQ w porównaniu do niej to po prostu mierzenie mocy mózgu, podobne do „intelektualnych koni mechanicznych”. 

14. Jesteś bałaganiarzem

Psychological Science opublikowało badanie Kathleen Vohs, badaczki z  University of Minnesota Carlson School of Management, w którym 48 uczestników miało wymyślić nietypowe zastosowanie dla piłeczki do ping ponga. 24 osoby pracujące w uporządkowanych przestrzeniach opracowały znacznie mniej koncepcji niż druga połowa, pracująca w nieładzie. 

Więc odpowiadając na zarzuty bałaganiarstwa zawsze możecie powiedzieć, że wzmacniacie swoją kreatywność. 

15. Nie uprawiałeś seksu aż do czasu ukończenia szkoły średniej

Uczniowie szkół ponadpodstawowych o wyższym IQ znacznie częściej pozostawali dłużej dziewicami i prawiczkami. Sprawdzili to badacze z University of North Carolina Chapel Hill. Badanie wykonano na 12 tysiącach nastolatków. 

Nie chodzi jednak tylko o seks, bo ci z wyższym IQ znacznie później zaczynali nawet się całować, czy trzymać za ręce z partnerem/partnerką. 

Naukowy blog Gene Espression, chcąc to wyjaśnić, podał jako potencjalny powód to, że osoby inteligentne mają mniejszy popęd płciowy, większą obawę przed ryzykiem, albo po prostu słabiej sobie radzą w poszukiwaniach partnera/partnerki. 

16. Jesteś nocnym markiem

Badanie opublikowane w  The Official Journal of the International Society for the Study of Individual Differences pokazało, że ranne ptaszki przegrywają z nocnymi markami pod względem intelektu. Jednym z dowodów jest także to, że w przeszłości ludzie wykazywali znacznie mniej nocnych aktywności i wraz z rozwojem IQ coraz częściej zmieniali swój rytm. 

 

17. Nie zawsze musisz się tak bardzo starać

Nie, nie znaczy to, że leniwi są mądrzejsi. Chodzi o to, że po prostu inteligentni nie zawsze muszą na siłę walczyć o budowanie swoich umiejętności – przynajmniej na pewnych polach. 

Psycholodzy David Hambrick oraz Elizabeth Meinz, powołując się na badanie Vanderbilt University przekonują, ze najinteligentniejsi często nie stają nawet do wyścigu. 

Badanie wzięło uwagę 2 tysiące osób, który zdały test SAT w wieku 13 lat na najwyższych notach. Ci, którzy mieli najwyższe wyniki (99,9%) w porównaniu z tymi co osiągnęli 99,1% z większą łatwością robili w przyszłości doktoraty, zastrzegali patenty, publikowali teksty. Naukowcy stwierdzili, że wrodzonej inteligencji nie da się we wszystkich przypadkach zastąpić nawet najbardziej wzmożoną pracą. Po prostu trzeba się takim urodzić. 

Na koniec – coś od autora.

Nie mogę sobie przypisać większości z wyżej wymienionych cech. Może jedną, góra dwie, a jednak piszę ten tekst (jak i wiele innych codziennie na Focus.pl) i mogę pracować śledząc poczynania naukowców oraz starając się je zrozumieć. Pochwała głupoty? Niekoniecznie. Nie warto szukać w sobie na siłę wcielenia Alberta Einsteina czy Nicoli Tesli. Przypomnę tylko, że w testach inteligencji psów chart afgański wypadł najgorzej, ale czy to znaczy, że był najgłupszy? Niekoniecznie, może po prostu jak kot wszystko rozumie, ale nie ma ochoty być posłusznym. Jeśli, podobnie jak ja, nie znaleźliście większości wyżej wymienionych cech u siebie – nie ma się czym martwić, bo IQ może czaić się zupełnie gdzie indziej. Poza tym jest jeszcze EQ, CQ i wiele innych „Q”, których nie da się przeliczyć i zmierzyć. 

Źródło: Science Alert