Temat badali między innymi psycholodzy David Dunning oraz Justin Kruger z badania uczelni Cornell University. Opisany przez nich fenomen dostał nawet swoją nazwę: „efekt Dunninga-Krugera”. Zatem jeśli nie jesteś pewien swojej intelektualnej siły, to może być właśnie znak, że posiadasz jej całkiem sporo. Rozumiesz własne ograniczenia. 

Oto kilka z pozoru niepozornych oznak, które mogą wskazywać na intelekt.

1. Brałeś lekcje muzyki

Badania pokazują, że muzyka pozwala dziecięcemu umysłowi rozwijać się na kilka sposobów. W 2011 odkryto, że wyniki testów na inteligencję werbalną u cztero, pięcio i sześciolatków wzrosły już po pierwszym miesiącu nauki muzyki. 

Badania z 2004 roku przeprowadzone przez Glenna Schellenberga pokazały, że sześciolatki, które przez 9 miesięcy chodziły na lekcje gry na klawiszach lub śpiewu miały wyższe wyniki w testach IQ niż dzieci, które w tym czasie chodziły na zajęcia teatralne lub na żadne. 

W 2013 roku natomiast ten sam naukowiec zauważył, że dzieci z najlepszymi wynikami były najbardziej chętne do rozpoczęcia nauki muzyki. Muzyczna edukacja zatem może poprawić już dobrze działające umiejętności poznawcze. 

2. Jesteś najstarszy 

Starsze rodzeństwo jest zwykle inteligentniejsze i wcale nie jest to tylko kwestia genów. 

Zespół norweskich epidemiologów w 2007 roku użył zebranych przez wojsko danych by powiązać porządek urodzenia, zdrowie oraz IQ około 250 tysięcy osiemnastoletnich i dziewiętnastoletnich mężczyzn urodzonych w latach 1967-76. Pierworodni średnio mieli 103 punkty, drudzy 100, a trzeci 99.

„Ta różnica nie wiązała się z psychologicznymi stosunkami rodziców z dziećmi ani czynnikami biologicznymi” - donosił New York Times na temat badań. Pierworodni zdają się także odnosić więcej sukcesów zawodowych i osobistych niż drugie i trzecie dzieci. 


3. Jesteś szczupły

Badanie z 2006 roku, przeprowadzone na 2 200 dorosłych w ciągu pięciu lat pokazało, że im więcej mamy w talii, tym gorsze są umiejętności poznawcze. 

W tym samym roku opublikowano także wyniki innego badania, przeprowadzonego na jedenastolatkach. Te z nich, które miały niższe wyniki w ustnych i pisemnych testach w wieku 11 lat, w wieku około czterdziestu cierpiały na otyłość. Wedle badania inteligentniejsze dzieci lepiej radziły sobie na ścieżce edukacji i kariery, otrzymały lepszą pracę i status, co pozwoliło im lepiej dbać o formę i zdrowie. 

Inne, znacznie świeższe badanie wykazuje powiązanie między niższym IQ i wyższym BMI. Naukowcy dodają tu jednak, że bardzo znaczące są czynniki środowiskowe i socjoekonomiczne. 

4. Masz kota 

Przeprowadzone na 600 studentach badanie z 2014 roku pokazało, że choć określający siebie mianem „psiarzy” byli znacznie bardziej kontaktowi niż „kociarze, to ci drudzy przebijali ich pod względem umiejętności poznawczych.