18-latek z Holandii poleci w kosmos z Bezosem. Lot New Shepard będzie podwójnie rekordowy

Firma Blue Origin ujawniła tożsamość pasażera, który wraz z Jeffem Bezosem i jego bratem weźmie udział w pierwszym locie kapsuły New Shepard. To Oliver Daemen – 18-letni student fizyki, który już 20 lipca ma zostać najmłodszą osobą w historii, która odwiedzi kosmos.
18-latek z Holandii poleci w kosmos z Bezosem. Lot New Shepard będzie podwójnie rekordowy

Oliver Daemen jest synem Joesa Daemena – dyrektora generalnego Somerset Capital Partners, firmy inwestycyjnej z Holandii. Bilet na pierwszy załogowy lot New Shepard został wystawiony na licytacji, a Daemen Senior zajął w niej drugie miejsce.

Najwyższa oferta wynosiła 28 mln dolarów (ponad 100 mln zł), ale zwycięzca był zmuszony zrezygnować z udziału w inauguracyjnym locie z powodu „konfliktów w harmonogramie” – podało Blue Origin w komunikacie prasowym. W związku z tym zwycięzca aukcji poleci kolejnym lotem w dogodnym dla siebie terminie, a miejsce w pierwszej załodze – obok braci Bezosów – zajmie Oliver. Firma nie ujawniła, ile Daemen zapłacił za bilet syna.

– Jestem bardzo podekscytowany lotem w kosmos i tym, że będę mógł doświadczyć zerowej grawitacji. Marzyłem o tym przez całe życie, a ponieważ mam 18 lat, zostanę najmłodszym astronautą w historii – powiedział Oliver.

Oliver jest już w drodze do Teksasu, skąd we wtorek 20 lipca ma wystartować pierwszy załogowy lot New Shepard. Nastolatek przed kilkoma miesiącami ukończył szkołę średnią i wkrótce zamierza rozpocząć studia z fizyki i zarządzania innowacjami na Uniwersytecie w Utrechcie. Obecnie korzysta z przerwy w edukacji, żeby uzyskać licencję pilota.

Pierwszy lot turystyczny Blue Origin z podwójnym rekordem

Po ogłoszeniu zwycięzcy kosmicznej aukcji mamy już pełen skład pierwszej załogi New Shepard i jest to skład rekordowy. Obok Jeffa i Marka Bezosów znajdą się w nim bowiem 18-letni Oliver – który będzie najmłodszym człowiekiem w kosmosie – oraz pionierka lotnictwa i była pilotka 82-letnia Wally Funk, która ma szansę stać się najstarszą osobą, która poleciała w kosmos.

Funk pobije rekord astronauty Johna Glenna, który w 1998 roku podróżował na pokładzie promu kosmicznego Discovery mając 77 lat. Z kolei Daemen Junior pobije rekord ustanowiony 1961 roku przez rosyjskiego kosmonautę Ghermana Titowa, który okrążył Ziemię, kiedy miał 25 lat.

Wally Funk jest jedną z 13 absolwentek historycznego programu Women in Space, który w latach 60. XX wieku wprowadził szkolenia dla przyszłych astronautek, poddając je takim samym testom, jak mężczyzn. NASA nigdy jednak nie rozważała wysłania tych kobiet w kosmos, dlatego Funk nie opuściła Ziemi. Cała jej kariera była związana z lotnictwem.

Bezos przekazuje setki milionów dolarów na fundacje i badania

Firma Blue Origin poinformowała, że pieniądze z licytacji biletów na pierwsze loty zostaną przekazane założonej przez Jeffa Bezosa fundacji Club for the Future. Fundacja natomiast zobowiązała się do przekazania wsparcia w wysokości 1 mln dolarów każdej z 19 wybranych organizacji non-profit, które prowadzą lub współfinansują badania związane z kosmosem.

Co więcej, Jeff Bezos ma przekazać aż 200 mln dolarów na kompleks muzeów Smithsonian Institution – poinformowała instytucja. To największa darowizna na rzecz Smithsonian od czasu daru założycielskiego Jamesa Smithsona w 1846 roku.

– Smithsonian odgrywa kluczową rolę w rozpalaniu wyobraźni naszych przyszłych budowniczych i marzycieli. Każde dziecko rodzi się z wielkim potencjałem, a ta instytucja daje inspirację, która go uwalnia. Mój romans z nauką, wynalazkami i kosmosem zaczął się właśnie od tego i mam nadzieję, że ten prezent pomoże innym – powiedział Bezos.

„Smithsonian Institution to największy na świecie kompleks muzealno-edukacyjny i badawczy” – czytamy na stronie internetowej. Władze instytucji zapowiedziały, że gigantyczna darowizna zostanie podzielona. 70 mln dolarów zostanie przeznaczonych na renowację Narodowego Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, a 130 milionów – na utworzenie nowego centrum edukacyjnego w National Mall w Waszyngtonie. To nowe muzeum zostanie nazwane „Centrum edukacji Bezos”, aby upamiętnić fundatora.

Start kapsuły Blue Origin zaplanowano na 20 lipca

Pierwszy start załogowej kapsuły New Shepard (nazwanej tak na cześć astronauty Alana Sheparda, który jako pierwszy Amerykanin poleciał w kosmos dokładnie 60 lat temu) zaplanowano na wtorek, 20 lipca, w 52. rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu.

Wydarzenie następuje po pierwszym udanym załogowym locie testowym Unity 22 – statku należącego do Virgin Galactic. Richard Branson, miliarder i założyciel Virgin Group, odbył pionierski lot w niedzielę 11 lipca. Dotarł jednak tylko na wysokość 85 km, podczas gdy pułap New Shepard to 100 km, czyli umowna granica atmosfery i przestrzeni pozaziemskiej.

Start New Shepard będzie transmitowany od godziny 7.30 EDT (13.30 naszego czasu) na BlueOrigin.com i Space.com. Sam start zaplanowano na 9.00 EDT (15.00 w Polsce), ale może się przesunąć z powodu pogody lub czynników technicznych. Aktualizacje misji będą dostępne przez cały dzień za pośrednictwem @BlueOrigin na Twitterze.

Lot New Shepard ma trwać 11 minut, a po wylądowaniu pasażerowie spotkają się z widzami online, aby opowiedzieć o swoich wrażeniach z lotu. Wtorkowy lot ma zapoczątkować erę komercyjnych lotów suborbitalnych.

 

Źródła: Live Science, Space.com.