2000 głów w świątyni słynnego władcy. Odkrycie z Egiptu prawdziwą sensacją dla świata

Takie odkrycia nie zdarzają się często nawet w Egipcie. W środku świątyni Ramzesa II na terenie starożytnego miasta Abydos natrafiono na zmumifikowane szczątki baranich głów. Naukowców zdumiała ich liczba. Okazało się, że złożono ich tam około 2000.
Tysiącletnie skarby na terenie Egiptu. Co dokładnie znaleźli archeolodzy?

Abydos / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0

Przez długie wieki ruiny starożytnego miasta Abydos skrywały niezwykłą tajemnicę. Mowa o tym, co odkryto w ostatnich dniach na terenie świątyni faraona Ramzesa II. Archeolodzy z Instytutu Badań nad Starożytnym Światem z Uniwersytetu Nowojorskiego znaleźli niebywałą liczbę zmumifikowanych baranich głów. O odkryciu poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności, co relacjonuje agencja Reuters.

Czytaj też: To byłby najwyższy obelisk starożytnego Egiptu. Coś jednak poszło nie tak

Naukowcy natrafili na 2000 baranich głów, które pochodzą z okresu Egiptu ptolemejskiego. Był to czas pomiędzy IV w. p.n.e. a I w. n.e., po którym starożytne państwo nad Nilem zostało podbite przez Rzymian. W świątyni Ramzesa II odkryto także zmumifikowane ciała innych zwierząt: owiec, psów, dzikich kóz, krów, gazeli i mangust.

Dwa tysiące baranich głów w świątyni Ramzesa II. Zdjęcia odkrycia robią wrażenie

Zdaniem uczonych jest to dowód na ogromny szacunek, jakim darzono faraona aż 1000 lat po jego śmierci. Przypomnijmy, że Ramzes II rządził Egiptem w XIII w. p.n.e. przez 66 lat. Dożył on sędziwego wieku 91 lat oraz spłodził około 150 dzieci (100 dziewczynek i 50 chłopców).

Miejsce badań, Abydos, natomiast jest ważną lokalizacją dla badaczy, choć rzadko eksplorowaną. Znajduje się w południowym Egipcie, 435 kilometrów na południe od Kairu. W historii była to nekropolia dla egipskiej rodziny królewskiej oraz centrum pielgrzymek dla kultu boga Ozyrysa. Wobec tego możemy sądzić, że odkryte tysiące baranich głów są swoistymi wotami dziękczynnymi (lub błagalnymi) tutaj przybywających.

Czytaj też: Tysiącletnie skarby na terenie Egiptu. Co dokładnie znaleźli archeolodzy?

Jak dodało egipskie ministerstwo, poza szczątkami zwierząt odkryto także dużą strukturę pałacową ze ścianami, których grubość dochodzi do pięciu metrów. Zabudowania pochodzą z VI dynastii Starego Królestwa. Poza ścianami także znaleziono kilka posągów, papirusów, fragmenty starych drzew, skórzanych ubrań i butów. Te artefakty oraz struktury pomogą naukowcom odtworzyć historię Abydos sprzed czasów budowy świątyni Ramzesa II.