Tysiącletnie skarby na terenie Egiptu. Co dokładnie znaleźli archeolodzy?

Za jedną ze świątyń zlokalizowanych w dorzeczu Nilu, na terenie miasta Esna, naukowcy znaleźli kosztowności pochodzące z czasów starożytnych.
Tysiącletnie skarby na terenie Egiptu. Co dokładnie znaleźli archeolodzy?

Około tysiącletni skarbiec, odnaleziony przez zespół badawczy z egipskiej Najwyższej Rady Archeologii, zawiera monety bite w różnych częściach ery islamu, która rozpoczęła się w 610 roku. Właśnie wtedy Mahomet miał doznać swojego pierwszego objawienia. Okres ten potrwał do około XIII wieku.

Czytaj też: Pod piramidą znaleźli nietypowe jezioro. Zamiast wody było wypełnione czymś bardzo trującym…

Kosztowności znalezione podczas wykopalisk, które rozpoczęły się w zeszłym roku, obejmują 286 srebrnych monet ukazujących królów i królestw z tej epoki, a także wiele złotych monet, monetę z Armenii, która została wybita podczas panowania króla Leona II w XIII wieku. Na miejscu wydobyto nawet brązowe i mosiężne monety z Imperium Osmańskiego.

Co ciekawe, poszukiwacze natrafili na dirhamy, czyli srebrne monety używane w kilku państwach arabskich, wliczając w to współczesne Zjednoczone Emiraty Arabskie, bite w czasach różnych królów i sułtanów. Na miejscu znaleziono również formy i wagi używane na potrzeby procesu bicia monet.

Czytaj też: Tajemniczy szkielet z jaskini liczy 8000 lat! Dalszym badaniom zagraża pewna inwestycja w środku lasu

Archeolodzy nie są pewni, dlaczego wypełniona kosztownościami skrzynia została porzucona na terenie świątyni i mają nadzieję, że dalsze analizy tego miejsca dostarczą wskazówek na temat historii monet. Być może sytuacja ta była związana na przykład z najazdem wrogich sił.