3,7 miliarda ludzi – ta liczba według Oxfam określa biedniejszą część populacji planety i to właśnie ich łączny majątek jest mniej więcej równy temu należącemu do wąskiej grupy najbogatszych. Coroczny raport organizacji pojawia się przy okazji Światowego Forum Gospodarczego w Davos. Można w nim przeczytać między innymi o tym, że 2018 był kolejnym rokiem koncentracji majątku i umocnienia pozycji najbogatszych.

Z wyliczeń wynika także, że wystarczyłby 1% podatku od bogactwa by zebrać około 418 miliardów dolarów. Za tę sumę można zapewnić lekcje każdemu dziecku, które nie może iść do szkoły (z różnych powodów: zdrowie, miejsce zamieszkania, konflikty zbrojne) zapewnić dostęp do edukacji oraz powszechną opiekę zdrowotną, która zapobiegnie aż 3 milionom zgonów. To wszystko za cenę 1-procentowego podatku. Z jednej strony robi wrażenie, jak wielki potencjał czeka na zrealizowanie, z drugiej strony przeraża, bo skoro mamy na wyciągnięcie ręki takie narzędzia, to czemu z nich nie korzystamy. Pytanie ze szczerego serca, jednak naiwne.

Co ciekawe, według raportu liczba miliarderów, która swoim majątkiem przebija połowę pozostałej ludzkości razem wziętą zmniejsza się co roku. W 2016 było ich 61, w 2017 43, w ubiegłym roku już 27. Nie znaczy to jednak, że bogatych nie przybywa.

Kilka ciekawostek wprost z raportu:

  1. Najbogatszy człowiek na Ziemi, Jeff Bezos (założyciel Amazon) zwiększył swoją fortunę do 112 miliarda dolarów. Zaledwie 1% tej sumy to cały budżet przeznaczony na służbę zdrowia w Etiopii, kraju liczącego 105 milionów ludzi.

  2. Najbiedniejsze 10% Brytyjczyków płaci wyższy podatek efektywny (czyli stawka po zsumowaniu wszystkich innych rządowych opłat lub ulg podatkowych i ich podzieleniu na łączny dochód osoby) niż najbogatsze 10%. Dla tych pierwszych do 49%, ci drudzy płacą 34%.

  3. Mężczyźni posiadają 50% majątku więcej niż kobiety.

  4. Prawie połowa ludzkości na Ziemi, ok 3,4 miliarda, żyje za mniej niż 5,5 dolara dziennie.

  5. W Nepalu dziecko z biednej rodziny ma czterokrotnie większą szansę nie doczekać 6. urodzin niż dziecko z bogatszego domu.

  6. 37% ludzi w krajach subsaharyjskich nie ma dostępu do czystej wony, a 67% do elektryczności.

  7. Gdyby całą nieopłacaną pracę kobiet (opieka nad dziećmi oraz zajmowanie się domem) podsumować jako kapitał jednej firmy, wynosiłby on 10 trylionów dolarów i przebijał na przykład zyski Apple 43-krotnie.