3 kroki do świeżego oddechu

Ponad 40% Polaków przynajmniej raz w życiu zrezygnowało ze znajomości z powodu nieświeżego oddechu rozmówcy. Unikanie dialogu na temat tego problemu nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak sobie z nim radzić?

1. Uświadom sobie problem

Uświadomienie sobie, co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może poprawić relacje z otoczeniem, a co nawet ważniejsze, może też pozwolić uniknąć wielu poważnych chorób.

Uświadomienie sobie zaistniałego problemu to pierwszy krok w kierunku zdrowej jamy ustnej. Wiele osób cierpiących na tę przypadłość nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust, a otoczenie uznaję rozmowę na ten temat za krępującą. Badania, przeprowadzone na potrzeby kampanii „Lekcja stomatologii”, pokazują, że co piąty Polak zamiast rozmowy na ten temat wybiera unikanie toru oddechowego partnera. Unikanie tematu nie rozwiąże problemu, a może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Zupełnie inaczej problem wygląda w sytuacjach intymnych, według badań kampanii, aż ponad 40% badanych zwróciło uwagę swojemu partnerowi na nieświeży oddech.

– Poinformowanie partnera o problemie nieprzyjemnego zapachu z ust to ważna sprawa w motywacji do walki z problemem. Taka rozmowa nie należy jednak  do sytuacji przyjemnych i może zniechęcać do dalszego kontaktu. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o higienę jamy ustnej i świeży oddech – mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Nieświeży oddech może być przeszkodą w kontaktach osobistych, ale też zawodowych. Kandydat któremu brzydko pachnie z ust podczas rozmowy kwalifikacyjnej, może zostać uznany przez przyszłego pracodawcę za osobę, która niewystarczająco dba o własną higienę i  wizerunek. 

2. Znajdź przyczynę

Przyczyną nieświeżego oddechu jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej. Źródłem nieprzyjemnego zapachu mogą być resztki jedzenia, pozostające po posiłkach pomiędzy zębami, ale także nalot na języku. Bakterie, które rozwijają się w jamie ustnej w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej są przyczyną ubytków, próchnicy oraz schorzeń dziąseł, które w rezultacie również mogą stać się powodem nieświeżego oddechu.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może doprowadzić do poważnych chorób wpływających na cały organizm. Bakterie rozwijające się w ustach mogą zaatakować trzustkę, doprowadzić do uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i rozwoju cukrzycy. Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności, należy w świadomy sposób zadbać o swoje zęby.

3. Wygraj z problemem

Dbałość o świeży oddech warto zacząć od prawidłowego szczotkowania zębów po każdym posiłku, nie zapominając o oczyszczaniu języka. Należy codzienne używać nici dentystycznej i płynu do płukania. Warto dodatkowo unikać spożywania pokarmów o wysokiej zawartości cukru i skrobi oraz regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Eksperci radzą, by umawiać się na wizytę z dentystą co najmniej raz na pół roku.

– Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą do zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Równie istotne są regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych. Nieświeży oddech powinien być pierwszym sygnałem, nakłaniającym do odwiedzin u dentysty. Niestety większość Polaków decyduje się na wizytę zbyt późno, kiedy uszkodzenia łączą się już z długim i kosztownym leczeniem – mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja stomatologii”.

Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu nie okażą się jednak problemy stomatologiczne, warto skonsultować się z gastrologiem czy laryngologiem. Stosowanie się do zaleceń lekarzy i odpowiednia higiena jamy ustnej, pozwoli zachować świeży oddech i piękny uśmiech.