3 kwietnia Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn

15 uczelni technicznych i 6 wydziałów ścisłych uniwersytetów przygotowało specjalny program Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn. Będą gry edukacyjne, warsztaty, spotkania ze studentkami i absolwentkami, a nawet… produkcja damskich szpilek na drukarce 3D.

Już po raz siódmy uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Dzień Otwarty. Po raz piąty zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie.

Akcja Dziewczyny na politechniki! i jej “młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych!, zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Polska i Europa potrzebują inżynierów, aby pokonać kryzys. Dobre inżynierki są w tym przypadku najlepszym lekarstwem. Bo różnorodność sprzyja innowacyjności i kreatywności w tworzeniu rozwiązań technologicznych.

Akcja odbywa się po raz siódmy, można zatem już mówić o pokoleniu Dziewczyn na politechniki! – coraz większej grupie młodych kobiet zainspirowanych dzięki udziałowi w Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn do podjęcia studiów technicznych. Dzięki kolejnym edycjom akcji, na polskich uczelniach technicznych studiuje ponad 24 000 dziewczyn więcej, podczas gdy ogólna liczba studentów w Polsce – ze względów demograficznych – maleje.

Dziewczyny na politechniki!

Uczelnie starają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego z jak najlepszej strony. Programy są z roku na rok coraz bardziej pomysłowe, łączą akademicka powagę z mądrą zabawą. I tak, na przykład,Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, przygotowała wykład Sekrety kombinezonu mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Będzie można spotkać tam sama twórczynię kombinezonu Kamila Stocha, w którym to odniósł on swoje spektakularne zwycięstwa.

Na Politechnice Warszawskiej będzie można wziąć udział w prezentacji pod zaskakującym tytułem “Jak zadowolić kobietę – but na wysokim obcasie prosto z drukarki 3D”. Politechnika Rzeszowska ma w planie zabawę interaktywną Wyścig wiedzy wzorowaną na grze miejskiej. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziewczyny zostaną zaproszone do zwiedzania Muzeum Geologicznego, na Politechnice Gdańskiej będzie spotkanie ze studentkami z najlepszego koła naukowego w Polsce pod tytułem: Kobiety i fizyka, czyli jak oszukać przeznaczenie?

Politechnika Poznańska przygotowała ekologiczne warsztaty biżuterii Recykling to jest to!, na Politechnice Łódzkiej dziewczyny będą mogły wykonać samodzielnie kartki świąteczne z papieru czerpanego, a na Politechnice Opolskiej dowiedzieć się Jak zbudować łazika, którego pokazali w Teleexpresie?

Politechnika Wrocławska zaplanowała laboratorium fizyczne Fizyka i taniec (z udziałem grupy tancerzy) oraz warsztaty poświęcone tworzeniu bloga. Na Politechnice Białostockiej będzie można… zagrać w karty – wziąć udział w grze zapoznawczej uczelni przy użyciu kart, na Politechnice Świętokrzyskiej zwiedzić nowoczesne laboratoria (m.in. Laboratorium Obrabiarek Sterowanych Numerycznie, Laboratorium Geotechniki). Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie zaprasza na zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadzą mikroskopową ocenę jakości wody, a Politechnika Częstochowska przeprowadzi pokaz doświadczeń laboratoryjnych Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny.

Dziewczyny do ścisłych!

Wydziały ścisłe uniwersytetów także zadbały o atrakcyjny program Dnia Otwartego. Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego będą warsztaty Kolory w analizie chemicznej – dziewczyny zrobią samodzielnie ćwiczenia związane z analizą jakościową chemii nieorganicznej, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ dowiedzą się Czy bać się promieniowania?, a na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ mogą wziąć udział w wykładzie pod zaskakującym tytułem Teoria grafów – mosty królewieckie, chiński listonosz i … kojarzenie małżeństw. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego namawia Poznaj alfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i właściwościach promieniowania jądrowego, zaś Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu ma w planie grę edukacyjną połączoną ze zwiedzaniem Instytutu Fizyki w towarzystwie doktorantek i pracowników Wydziału.

Pobiegną w kasku

3 i 5 kwietnia w sześciu miastach Polski odbędzie się Bieg w Kasku. W tym nietypowym minimaratonie uczestniczki mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kultowego kasku akcji Dziewczyny na politechniki!. Bieg w Kasku organizowany jest przez Akademicki Związek Sportowy, współorganizuje go sześć politechnik: Politechnika Częstochowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska. Więcej informacji na stronie: www.biegwkasku.pl


Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbędzie się 3 kwietnia 2014 r. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaplanowano go na 4 kwietnia, a w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych – 16 kwietnia.

Więcej informacji na www.dziewczynynapolitechniki.pl