„303” – gra roku 2010 wraca na rynek

Gra była przez nas wielokrotnie testowana podczas imprez edukacyjnych oraz w szkołach. Z naszych obserwacji wynika, że „303” najbardziej podoba się uczniom ostatnich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjalistom. Co ciekawe, po prezentacjach w szkołach, na których pokazuję slajd z żołnierkami z Kobiecych Pomocniczych Sił Powietrznych RAF przy prawdziwym stole sztabowym z 1940 roku, także dziewczyny zapalają się do gry i podczas drużynowych rozgrywek często ogrywają swoich kolegów – tłumaczy współautor gry i autor opracowania merytorycznego dr Tomasz Ginter z BEP IPN.

Drugie wydanie gry planszowej IPN pt. „303”, laureatki nagrody „Planszowa Gra Wojenna Roku 2010”, trafiło już do sprzedaży.

Gra „303” jest, obok „Kolejki”, najbardziej popularną edukacyjną grą planszową opracowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Wydana w roku 2010, w 70. rocznicę Bitwy o Anglię, została bardzo ciepło przyjęta przez małych i dużych strategów, a cały nakład gry został szybko wyprzedany.

Po otrzymaniu wyróżnienia od graczy zdecydowaliśmy się wznowić nakład gry już z logo nagrody na pudełku. Podczas pracy nad drugim wydaniem wzięliśmy pod uwagę opinie recenzentów i poprawiliśmy kilka szczegółów. Zmiany dotyczą głównie planszy do gry. Schematyczny wskaźnik tur został zastąpiony oryginalnym licznikiem paliwa z jedynego zachowanego w Polsce samolotu Messerschmitt 109. Wskazówka licznika paliwa została na stałe przymocowana do planszy i nie oderwie się nawet podczas najbardziej emocjonujących rozgrywek – mówi współautor gry Karol Madaj z BEP IPN.