5 faktów i mitów o męskości

1. Rozmiar penisa jest najważniejszy

Czy rozmiar penisa ma znaczenie? Jak mężczyzna powinien sam się badać? Jak poprawić jakość nasienia? Weryfikujemy popularne fakty i mity dotyczące męskości.

Mit. Między zadowoleniem partnerki a wielkością penisa istnieje w rzeczywistości niewielka zależność. Pochwa, dzięki swojej elastyczności, dopiero po wprowadzeniu do niej członka, rozszerza się i dostosowuje do aktualnych potrzeb. Co więcej, najwrażliwsze punkty kobiecego narządu znajdują się do 4 cm od jej wejścia. Dużo ważniejszą rolę w usatysfakcjonowaniu partnerki odegrają umiejętności, a także czułość i zadbanie o odpowiednią atmosferę.

Czytaj także: JAKA JEST PRZECIĘTNA DŁUGOŚĆ PENISA? NAUKOWCY JUŻ TO WIEDZĄ!

2. Zaburzenia erekcji = spadek męskości

Mit. Zaburzenia erekcji dotyczą coraz większej liczby mężczyzn. Często nie są problemem samym w sobie, a symptomem poważnej choroby. Mogą świadczyć m.in. o cukrzycy, stwardnieniu rozsianym, niewydolności nerek czy chorobach  układu krążenia. W żadnym wypadku nie należy problemu lekceważyć, ani się go wstydzić. Przy nawracających epizodach zaburzeń erekcji należy zgłosić się do urologa, który po wykonaniu niezbędnych badań, będzie w stanie postawić diagnozę oraz zalecić odpowiednią terapię.  

3. Samobadanie? To damska sprawa!

Mit. Wiele mówi się na temat konieczności samobadania przez kobiety, natomiast niewiele na jej temat u mężczyzn. Tymczasem panowie powinni regularnie raz w miesiącu kontrolować stan swoich jąder. Samobadanie najlepiej wykonywać podczas ciepłego prysznica albo kąpieli, kiedy skóra moszny jest miękka. W przypadku wyczucia guzka czy zgrubienia lub gdy jedno jądro wyraźnie zmieniło swoją wielkość, należy zgłosić się do lekarza urologa.

Czytaj także: MĘŻCZYZNO, ZADBAJ O SWOJĄ PŁODNOŚĆ!

4. Testosteron hormonem męskości

Fakt. W ciele mężczyzny znajduje się 10-20 razy więcej testosteronu niż u kobiety. Hormon ten odpowiada u mężczyzn za owłosienie, muskulaturę, a także potrzebę współzawodnictwa i dominacji. Wspomaga popęd seksualny i produkcję plemników. Norma testosteronu dla mężczyzn wynosi od 3 do 11 ng/ml. Zbyt niski poziom tego hormonu może prowadzić do spadku libido i płodności, wahań nastroju oraz przyrostu tkanki tłuszczowej.

5. Częste wytryski poprawiają jakość spermy

Fakt. Regularny seks pomaga utrzymać plemniki w dobrej kondycji. Abstynencja dłuższa niż trzy dni sprawia, że plemniki się starzeją, zniekształcają i tracą ruchliwość. Dodatkowo, by zwiększyć jakość spermy warto zwiększyć aktywność fizyczną, a także wzbogacić dietę w cynk, selen, kwas foliowy oraz witaminy E i C.

Czytaj także: 10 ZASKAKUJĄCYCH FAKTÓW NA TEMAT SEKSU