Nie tylko polityka

Tomasz Sekielski, uznany dziennikarz śledczy oraz reporter, o wadze słowa wie prawie wszystko. I to zarówno jako czytelnik, jak i pisarz. Jest autorem sensacyjnej trylogii „Sejf”, niedawno ukazała się pierwsza część kolejnego cyklu „Zapach suszy”. O dziennikarskiej wizji świata mówi: „Zalewa nas dziś taki potok informacji, że nawet największe redakcje światowe nie są w stanie ich ogarnąć i zweryfikować”. Przekonanie, że prawdy należy w związku z tym szukać gdzie indziej, znajduje odbicie w jego fascynacjach czytelniczych.

 

1. Marek Aureliusz „Rozmyślania”, Czarna Owca, Warszawa 2011

W pędzącym świecie rozmyślania cesarza filozofa są odtrutką na stres i błahe problemy codzienności absorbującej drugorzędnymi sprawami. „Rozmyślania” to traktat filozoficzny napisany w duchu stoicyzmu. Do czytania i do medytacji.

 

2. Gregory David Roberts „Shantaram”, Marginesy, Warszawa 2016

Oparta na faktach historia Australijczyka, przestępcy i awanturnika, który próbuje odnaleźć siebie i rozpocząć nowe lepsze życie w Indiach. Czytające tę powieść odbywamy niezwykłą podróż, w której trakcie na nowo odkrywamy uniwersalne prawdy, zbyt często zapomniane we współczesnym świecie.

 

3. Steven Lee Myers „Nowy car”, Sonia Draga 2016

Pasjonująca biografia Władimira Putina odsłania tajemnice Kremla, kulisy rosyjskiej polityki i luksusowe carskie życie prezydenta Rosji. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć międzynarodową politykę. Mechanizmy rodzenia się totalitarnej władzy wywołują dreszcze na plecach.

 

4. Sylwia Chutnik „Smutek cinkciarza”, Od Deski do Deski 2016

Jak mówi sama autorka, to „wesoła książka o śmierci”. Wraz z tytułowym cinkciarzem przenosimy się w czasy PRL, przemierzamy mroczne rewiry stolicy, by przekonać się, że nic nie jest takie, jakie się wydaje. Daje do myślenia.

 

5. Miłosz Brzeziński „Życiologia”, Wydawnictwo Zwierciadło 2014

Miłosza poznałem w trakcie prowadzonych przez niego zajęć rozwoju osobistego. Ujął mnie olbrzymią wiedzą, bezpośredniością i bezczelnością. Niewielu tak jak on po trafi w sposób przystępny, a nawet pasjonujący opisywać meandry ludzkiej psychiki i zachowań. „Życiologia” to praktyczny podręcznik do nauki zarządzania własnym czasem.