5 wskazówek, jak szybciej zasnąć

Ile razy zdarzyło ci się leżeć w łóżku i czekać, aż sen cię dopadnie? Większości z nas zdarza się to częściej, niż chcielibyśmy przyznać. Bezsenne noce często powodują, że nasze życie zawodowe jest mniej produktywne i mamy mniejszą zdolność do inwestowania w nasze osobiste relacje. Wiele osób ucieka się do stosowania leków nasennych, co potencjalnie może prowadzić do uzależnień. Ale z pewnością musi być coś, co możemy zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych godzin przewracania się z boku na bok. Rzeczywiście, jest!
5 wskazówek, jak szybciej zasnąć

Verena Senn ekspertka od snu z Emma The Sleep Company w wywiadzie “How we sleep in 2023” powiedziała: “Naukowcy wiedzą obecnie wiele na temat snu i jego znaczenia dla naszego funkcjonowania, takiego jak wydajność w ciągu dnia, czas reakcji, podejmowanie decyzji, regulacja masy ciała i poczucie szczęścia. Spodziewam się więc, że w przyszłości ludzie będą traktować sen bardziej priorytetowo. Nie tylko w sensie chodzenia spać o odpowiedniej porze, ale także inwestowania w odpowiednie środowisko dla snu”.

Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które sprawią, że zaśniesz w mgnieniu oka!

  1. Wyrób nowy nawyk

Nikt z nas nie lubi, gdy mówi mu się, kiedy ma iść spać, ale jeśli chcesz zasypiać tak szybko, jak to możliwe, musisz wytrenować swoje ciało. Mamy wbudowany zegar snu zwany rytmem okołodobowym, który wpływa na to, kiedy jesteśmy senni. Jeśli konsekwentnie kładziesz się spać o tej samej porze każdej nocy, twój rytm dobowy zaprogramuje ten czas wewnętrznie, tak aby twoje ciało było gotowe na wypoczynek. Upewnij się również, że każdego dnia wychodzisz na świeże powietrze w świetle dziennym, aby Twoje ciało w pełni obudziło się rano, a także wyciszyło się wieczorem, gdy jest już ciemno. Wreszcie, daj sobie od 30 minut do godziny czasu na relaks przed snem. Pozwoli to ciału i umysłowi zrelaksować się przed położeniem się do łóżka.

  1. Znajdź odpowiednią temperaturę

Postaraj się wyregulować temperaturę w sypialni przed pójściem spać. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura będzie utrudniać szybkie zasypianie. Jeśli nie jesteś pewien, jakie ustawienie temperatury wybrać, sugerujemy wypróbowanie w dowolnym miejscu w zakresie 15-20°C (60-67°F). Preferencje co do temperatury różnią się w zależności od osoby, więc może być konieczne znalezienie kompromisu między tobą a twoim partnerem. Możesz także spróbować wziąć kąpiel lub prysznic przed snem, aby przygotować swoje ciało do snu. Gorąca kąpiel lub prysznic pomagają zrelaksować ciało i ułatwiają zasypianie.

  1. Zainwestuj w dobry materac na Black Friday!

Czy wiesz, że każdy materac powinno się wymieniać co 8-10 lat? Stary materac z pewnością może nie dawać ci spać w nocy, ponieważ zwoje i sprężyny mogą się przesuwać w miarę upływu czasu, a zwiotczenie w niektórych obszarach jest równie problematyczne. Twój materac jest – dosłownie – podstawą dobrego snu, dlatego warto przemyśleć zakup odpowiedniego. Teraz może być dobry czas, aby odświeżyć swoje łóżko za pomocą nowego materaca, takiego Emma Original złożonego z 5 odpowiednio dobranych warstw, wśród których znajdziemy zarówno piankę, jak i sprężyny kieszeniowe. Zaprojektowano go z myślą o tym, aby zapewnić idealny nocny wypoczynek niezależnie od wagi czy sylwetki. Warto wspomnieć, że materac posiada aż 7 stref podparcia, a produkcja wykonana jest w sposób zrównoważony, co wyróżnia go na tle konkurencji. Co więcej, marka Emma cieszy się uznaniem ponad 6 milionów konsumentów na całym świecie. Wpływ na to ma unikalna koncepcja prezentowana przez firmę, która produkuje wyłącznie jeden typ materaca. Został on dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, czego potwierdzeniem jest ponad 40 zdobytych nagród, 100 nocy próbnych, 10 lat gwarancji oraz darmowa wysyłka i zwrot.

Black Friday to dobry czas, żeby pomyśleć o zakupie, bo Emma oferuje aż 65% zniżki na wszystkie produkty! A dodatkowo, już teraz z kodem SPIJLEPIEJ otrzymasz extra 5% zniżki na zakup materaca Emma Original! Cena niższa o 70%? – sami przyznacie, że lepszej okazji nie będzie!

  1. Odłącz się wcześniej

Dorośli są tak samo winni korzystania z telefonów przed snem jak dzieci. Czasami musimy odpowiedzieć na e-maile służbowe lub po prostu przewijamy Instagram lub Facebook. Niezależnie od powodu, postaraj się odłożyć telefon lub tablet i wyłączyć telewizor co najmniej godzinę przed snem. Urządzenia elektroniczne emitują niebieskie światło, które hamuje produkcję melatoniny, sprawiając, że czujemy się bardziej rozbudzeni i mniej senni. Jeśli musisz mieć włączone urządzenie do późna, spróbuj użyć filtra niebieskiego światła lub okularów blokujących niebieskie światło. Odstawienie urządzeń elektronicznych w cyfrowym świecie, w którym obecnie żyjemy, może być trudne, ale przy wystarczającej praktyce i samokontroli, wszystko jest możliwe!

  1. Ćwicz codziennie

Wierz lub nie, ale ćwiczenia mają duży wpływ na jakość snu. Nie musisz od razu trenować boksu czy triatlonu, wystarczy coś lekkiego i relaksującego, jak joga czy jogging. Z drugiej strony, przetrenowanie może również prowadzić do problemów ze snem, więc należy uważać, aby nie przesadzić. Upewnij się, że ćwiczysz w ciągu dnia, ponieważ ćwiczenia sprawią, że będziesz bardziej czujny, a tego chcemy uniknąć w godzinach wieczornych. Pod koniec dnia powinieneś czuć się zmęczony zarówno fizycznie, jak i psychicznie, aby sen naturalnie przejął kontrolę, gdy twoje ciało poczuje się przyjemnie i zrelaksowane w łóżku.

Istnieje wiele innych rzeczy, które można wypróbować, takich jak aromaterapia, medytacja, muzyka, ASMR, czytanie, pisanie itp. Staraliśmy się zawrzeć w tym artykule najważniejsze elementy, ponieważ wspomniane rzeczy mogą zależeć od osobistych preferencji każdej osoby. Jeśli wypróbowałeś wszystkie elementy wymienione w tym artykule, sugerujemy eksperymentowanie z innymi przedmiotami, aby zobaczyć, co działa najlepiej dla Ciebie. Na przykład, niektórzy łatwo zasypiają przy muzyce, podczas gdy rozprasza ona innych, którzy wolą spać w ciszy. Nie martw się, jeśli te wskazówki nie przyniosą natychmiastowych efektów; dostosowanie się organizmu zajmie trochę czasu, ale będziesz bardzo zadowolony, gdy zaczniesz doświadczać lepszego snu każdej nocy!

A teraz odwiedź Emma Materace, zdobądź 70%* zniżki na nowy materac Emma Original i rozpocznij metamorfozę swojego snu!

*65% promocji sklepu na Black Friday + 5% z kodem SPIJLEPIEJ

Lokowanie produktu: Emma The Sleep Company