Większe niż Stonehenge, a dopiero co je odkryli! Czym jest ponad 500 gigantycznych kamieni wykopanych w Hiszpanii?

Pojawiły się pierwsze wyniki badań archeologicznych dotyczących prawdopodobnie największego kompleksu megalitycznego tego typu w Europie, który znajduje się w Hiszpanii. Obszar składający się z 526 stojących lub leżących kamieni liczy kilka tysięcy lat i nazywany jest „hiszpańskim Stonehenge”.
Menhiry – zdjęcie ilustracyjne

Menhiry – zdjęcie ilustracyjne

W 2018 roku został odkryty kompleks megalityczny. Kamienie znaleziono na dawnej plantacji awokado nad rzeką Guadiana w prowincji Huelva, która znajduje się pobliżu granicy hiszpańsko-portugalskiej. W ostatnim czasie po kilku latach ogromnej pracy archeologów na łamach Trabajos de Prehistoria pojawiły się wreszcie wyniki wstępnych badań archeologicznych.

Okazuje się, że mamy do czynienia z jednym z największych tego typu kompleksów w Europie. Na powierzchni 600 hektarów odkryto aż 526 kamieni stojących lub leżących. Ich wysokość wynosi od metra do trzech metrów.

Czytaj też: W pobliżu Stonehenge znaleziono tajemnicze dziury. Skąd się wzięły?

Poza tym na tym terenie rozpoznano także takie formy jak dolmeny, kopce czy kamienne skrzynie przypominające trumny. Datuje się, że kompleks megalityczny powstał około 5000-6000 lat p.n.e.

Zespołowi kamieni towarzyszy niezwykły kunszt jeśli chodzi o ich ułożenie. Większość menhirów (kamieni) jest ustawiona w 26 liniach i w dwóch kromlechach (okręgach, podobnych do Stonehenge). Wszystko z wyraźnym widokiem na wschód, co umożliwia obserwowanie porannego wynurzania się Słońca zza widnokręgu zarówno podczas przesilenia zimowego czy letniego, jak i podczas równonocy.

Czytaj też: W pobliżu Stonehenge odkryto groby sprzed 4500 lat. Należały do budowniczych?

Kompleks megalityczny w Hiszpanii. Co o nim wiemy?

Jak twierdzą naukowcy z Hiszpanii, odkryte stanowisko jest dowodem na silny wpływ tzw. megalityzmu atlantyckiego na półwyspie Iberyjskim. Rozszerza to pogląd na to, jak daleko sięgała ta kultura w Europie przed tysiącami lat.

Oczywiście to nie koniec wykopalisk. Tak naprawdę dopiero ogólnie stwierdzono, z czym mamy do czynienia. Przez kolejne lata do 2026 włącznie będą kontynuowane wykopaliska archeologiczne, które pozwolą kompleksowo spojrzeć na to wyjątkowe stanowisko.