7 sztuczek na lepsze suszenie prania w suszarce – dla siebie i dla planety

Czy tak prostą czynność, jak suszenie prania można zepsuć? Nie, ale zawsze można podnieść ją o poziom wyżej, co przyniesie nam korzyści nie tylko na arenie domowej, ale i planetarnej. Oto kilka prostych trików na jeszcze bardziej efektywne suszenie wilgotnej pościeli, ubrań i bielizny.
7 sztuczek na lepsze suszenie prania w suszarce – dla siebie i dla planety

1. Dodatkowy cykl dla wyjątkowo mokrych ubrań

Suszarki do ubrań są projektowane tak, by skutecznie eliminować każdy poziom wilgoci, jednak w przypadku ubrań, które są tak mokre, że z nich kapie, mogą potrzebować znacznie więcej czasu. Zamiast więc pakować jeszcze lekko wilgotną odzież do szafy i ryzykować ciężki do usunięcia zapach stęchlizny, na eliminację którego będziesz potrzebować wieeeeelu prań, lepiej od razu nastaw się na dodatkowe suszenie uciążliwych elementów garderoby czy wyposażenia domu – może Cię to uchronić przed walką z wiatrakami, na którą zużyjesz zbyt dużo wody i energii elektrycznej.

2. Regularnie czyść filtr z włókien i mikroplastiku

Zacznijmy od tego, że jeśli chcesz żyć naprawdę ekologicznie, dobrze by było zrezygnować ze wszystkich sztucznych tkanin, które podczas prania i suszenia gubią bardzo duże ilości zatruwających światowe wody mikrowłókien, które również mogą wpłynąć na pracę domowej suszarki do ubrań. By nie musieć stawiać czoła uciążliwym naprawom sprzętu, regularnie sprawdzaj poziom zanieczyszczenia filtra suszarki, pilnując, by był stosunkowo czysty.

Możesz też zminimalizować te przykre obowiązki, inwestując w suszarkę z systemem samoczyszczącego się filtra. Przykładem może być technologia AutoClean marki Bosch, która raz na jakiś czas przypomina o potrzebie usunięcia mikrowłókien i kurzu z suszarki – zazwyczaj co pół roku, nawet jeśli masz w domu zwierzaki – suszarka skutecznie usunie ich włosy, a jej filtr pozostanie sprawny.

3. Wrzucaj każdą sztukę prania oddzielnie

Oczywiście, że najłatwiej jest wrzucić cały ładunek do suszenia naraz, ale może to skończyć się splątaniem się ubrań, w efekcie czego nie wszystko będzie dobrze wysuszone i trzeba będzie ponownie uruchomić sprzęt, co nie zadowoli ani Twojego portfela, ani Matki Ziemi. Upewnij się więc, że nogawki i rękawki nie są splątane, guziki są pozapinane i każda rzecz ma swoją bezpieczną przestrzeń na suszenie.

4. Wybierz suszarkę o pojemności swojej pralki 

Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu suszarki do ubrań, podpowiemy Ci coś oczywistego, ale i coś, o czym wiele osób z jakiegoś powodu zapomina. Jeśli chcesz, by Twoje pranie płynnie lądowało z pralki do suszarki, upewnij się, że oba sprzęty mają taką samą pojemność ładowania. To sprawi, że prawie i suszenie staną się bezproblemową czynnością – zwłaszcza gdy masz do uprania więcej niż jedną partię ubrań.

5. Trzymaj się odpowiednich programów do suszenia 

Kolejną rzeczą, która w teorii jest oczywistością, lecz różnie bywa z nią w praktyce, to wybieranie odpowiednich programów do suszenia konkretnych tkanin. Chociaż dość prawdopodobne jest, że wybierając przypadkowy tryb uda Ci się skutecznie wysuszyć dane element odzieży, nie masz gwarancji, że pozostaną one nienaruszone, nie mówiąc już o tym, że często po prostu zużyjesz na suszenie zbyt dużo energii elektrycznej, co odbije się na Twoim rachunku za prąd. Nie mówiąc już o tym, że suszarki z pompą ciepła są bardzo delikatne, więc skutecznie usuwają z tkanin wszystkie mikrowłókna, nadając ręcznikom, pościeli, czy dresom pożądaną puszystość i miękkość.Trzymaj się więc tego, co mówią metki i instrukcja obsługi suszarki, a będziesz dłużej cieszyć się swoimi ubraniami oraz pieniędzmi, które zaoszczędzisz na energii. 

6. Zaoszczędź czas na prasowaniu

W temacie prasowania ludzie dzielą się tylko na dwie grupy: tych, którzy nienawidzą prasować i tych, którym to nie przeszkadza. Jeśli należysz do pierwszego grona, przy wyborze nowej suszarki do ubrań zwróć uwagę na opcje prostowania zagnieceń, które oferuje wiele nowoczesnych modeli, np. HomeProfessional od Bosch ze swoją technologią parową Iron Assist, dzięki której można zapomnieć o uciążliwych godzinach nad rozgrzanym żelazkiem.

7. Oszczędzaj na suszeniu

Co możemy zaoszczędzić, stosując nowoczesną suszarkę do ubrań? Poza czasem potrzebnym na rozwieszenie prania, pieniędzmi, które zostają w kieszeni dzięki przedłużeniu życia ubrań za pomocą wyboru odpowiednich trybów usuwania wilgoci, aż po energię elektryczną. Wybierając nową suszarkę, przyjrzyj się dokładnie wszystkim ekologicznym i oszczędnościowym rozwiązaniom, które oferuje producent – wiele z nich może pomóc nawet w kontroli domowego budżetu. Przykładowo, wspomniany już model Home Professional umożliwia korzystanie z inteligentnych źródeł energii i zarządzanie nimi z poziomu aplikacji mobilnej, która pomaga wybrać najlepsze dostępne źródło energii do obsługi Twoich sprzętów gospodarstwa domowego. W końcu doczekaliśmy się sprzętów, które dostosowują się do naszego ekologicznego podejścia!