Zbyt ciasne spodnie i źle dobrane biustonosze mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób, a w przypadku na przykład za ciasnych męskich slipów – nawet do bezpłodności. Zatem następnym razem, kupując nowe ubranie, poza ceną i tym, jak zakup się nam podoba, weźmy też pod uwagę, jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie.

Oto 7 rzeczy z szafy, które mogą być niebezpieczne:

1. RAJSTOPY MODELUJĄCE

Noszenie tego rodzaju rajstop może wywołać zgagę i wrzody żołądka. A to jeszcze nie koniec przykrych dolegliwości. „Jeśli brzuch jest uciśnięty, zwykłe kichnięcie kieruje ciśnienie w dół, co może spowodować nietrzymanie moczu” – ostrzega Richard Bricknell, dyrektor Kliniki Fizjoterapii w Bristolu.

2. ZBYT CIASNY KOŁNIERZYK

Aż 7 na 10 mężczyzn wybiera koszulę ze zbyt ciasnym kołnierzykiem, a ucisk w tej części ciała może prowadzić do zwężenia tętnic szyjnych. To z kolei może powodować ograniczenie przepływu krwi do mózgu, co objawia się bólami i zawrotami głowy oraz zaburzeniem widzenia. 

3. SEKSOWNE SZPILKI

Częste noszenie butów na wysokich obcasach przyczynia się do powstawania wielu schorzeń stóp, m.in. halluksów, palców młotkowatych czy zapalenia powięzi podeszwy. Miłośniczki szpilek są też narażone na nierównomierne obciążenie nóg, co może powodować chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.

4. TANIE OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

Lekarze ostrzegają, że noszenie takich okularów może powodować zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet czerniaka oka. Ukryte za ciemnymi okularami źrenice zachowują się tak, jakby człowiek był w ciemnym pokoju – rozszerzają się, by wpuścić więcej światła. Jeśli szkła nie mają filtrów promieni UVA i UVB, efekt ich działania jest gorszy, niż gdyby człowiek był bez okularów.

5. OBCISŁE DŻINSY

Noszenie za ciasnych spodni powoduje zaburzenie czucia powierzchni uda, pojawiające się na skutek ucisku nerwu bocznego. Uciskanie okolic miednicy u mężczyzn może także przyczyniać się do infekcji dróg moczowych i problemu z nietrzymaniem moczu, a nawet prowadzić do skrętu jądra.

6. MĘSKIE SLIPKI

Jedną z przyczyn niepłodności panów jest noszenie zbyt obcisłej bielizny, co prowadzi do przegrzewania jąder. „Jeśli para stara się o dziecko, jedną z pierwszych rzeczy, którą proponuję mężczyźnie, jest przejście na luźne bokserki” – pisze angielska ginekolog dr Geeta Nargund.

7. DAMSKIE STRINGI

Seksowne stringi sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii w strefie intymnej, co może prowadzić do powstawania infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Lekarze coraz częściej ostrzegają też, że noszenie stringów może nasilać problemy z hemoroidami, choć bezpośrednio nie stanowi ich przyczyny.