7 zasad zarządzania domowym budżetem

Czy wiesz przez ile miesięcy możesz za swój majątek utrzymać się bez pracy? Albo ile udałoby ci się zaoszczędzić, gdybyś codziennie zabierał do pracy lunch przygotowany w domu?
7 zasad zarządzania domowym budżetem

Po prostu opłaca się mieć większą świadomość finansową!

1. ANALIZA

Spisz, co masz, i policz, ile to jest warte. Określ wartość netto swojego majątku – dowiedz się, na czym stoisz. A potem podziel go przez miesięczne koszty utrzymania. W ten sposób dowiesz się, przez ile miesięcy możesz za swój majątek utrzymać się bez pracy. Nie chodzi o to, by się go pozbywać czy przejadać, lecz jedynie o to, by mieć taką informację i świadomość, ponieważ mają one wpływ na działanie.

2. KOSZTY

Pora wreszcie dowiedzieć się, ile, jak i dlaczego wychodzi z kieszeni co miesiąc. Gdzie znikają pieniądze? Sprawdź!

3. PRZYCHODY

Sprawdzaj też, ile zarabiasz i szukaj sposobów, by strumień przychodów rósł.

4. ZARZĄDZANIE DOMOWYM BUDŻETEM

Uporządkuj finanse i prowadź szczegółową „małą księgowość”. Poświęcaj temu czas codziennie lub przynajmniej raz na tydzień. Poznaj i zacznij wdrażać budżetowanie.

 

5. OPTYMALIZACJA

Ograniczaj zbędne wydatki. Zmniejszaj koszty tam, gdzie to możliwe. Wypracuj nowe, lepsze nawyki, które będą chronić twoje pieniądze.

6. NOWE PRZYCHODY

Na czym jeszcze możesz zarobić? Poszukuj sposobów na generowanie kolejnych źródeł pieniędzy.

7. INWESTOWANIE – NAUKA I PRAKTYKA

Inwestowanie polega na budowaniu aktywów, czyli pomnażaniu pieniędzy, jakie gromadzisz. Pieniądze, które leżą w domu lub na lokacie, nie pracują, a z powodu inflacji wręcz tracą na wartości. Możesz to zmienić, inwestując. Zatrudnisz je do pracy, jeśli np: kupisz nieruchomości na wynajem, założysz firmę lub zasilisz kapitałem inne firmy czy zaczniesz grać na giełdzie. Tego wszystkiego można się nauczyć!