75 osób dzięki Facebookowi!

– Żeby to banalnie nie zabrzmiało. Wasza pomoc jest dla mojej osoby… nie, skreśl to! – 75-letni pan Janusz dyktował wolontariuszom Szlachetnej Paczki słowa podziękowania dla darczyńców. Dla mnie… – poprawił się i zapadła cisza. – Siłą dającą przetrwanie, tak napiszcie – dodał zdecydowanym głosem.

Starość, nieunikniona, ale fundująca coraz to nowe choroby. Niedołężność, do której można się przyzwyczaić, ale w samotności trudniej ją znieść i refleksje, o których nie ma komu opowiedzieć. To codzienność pana Janusza, mieszkającego na jednym z krakowskich osiedli, do którego dotarli wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI.

Ossendowskiego czytałem jako 16-latek!

– Dziękuję żeście mnie znaleźli –  powiedział wzruszonym głosem mężczyzna i zapadła długa  cisza. Usiadł i naciągnął czapkę na zapłakane oczy. Chciał coś powiedzieć, ale płacz mu na to nie pozwalał. W końcu głośno odetchnął zaczął rozmowę i rozpakowywanie paczek, które specjalnie dla niego przygotowali darczyńcy. 

Największą radość sprawiła mu książka Ossendowskiego, ostatnio czytał tego autora mając 16 lat. – Ja nie mam się jak zrewanżować! – mówił łamiącym się głosem, obejmując książki.

Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI odnajdują potrzebujących w swojej okolicy, spotykają się z nimi w ich domach, by zapytać o przyczyny trudnej sytuacji oraz konkretne potrzeby. Następnie dbają o przygotowanie jak najwyższej jakości pomocy.

Polacy z Anglikami, Niemcami, Szwajcarami…

– Zaczęło się od 4 osób, potem liczba zaangażowanych błyskawicznie wzrosła do 75! – opowiadał z entuzjazmem pan Jakub, który brał udział w przygotowaniu pomocy dla starszego mężczyzny. Najpierw dołączyli przyjaciele, później znajomi i nieznajomi.

– Utworzyliśmy wydarzenie na Facebooku i tak się zaczęło! – dodał. Wśród darczyńców znaleźli się ludzie nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Anglii, Irlandii, Szwecji i innych państw.

– Kiedyś braliśmy udział w Paczce jako wolontariusze, teraz jesteśmy z tej drugiej strony – wspominała z sentymentem pani Ania.

Darczyńcy Paczki przygotowują pomoc dla nieznajomych, o których dowiadują się od wolontariuszy. 

SZLACHETNA PACZKA w tym roku organizowana jest po raz trzynasty. W pierwszej edycji projektu grupa studentów obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2012 roku projekt dotarł do 13 235 rodzin w potrzebie.

Już teraz możesz dołączyć do Paczki i razem z nią jednoczyć Polaków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.wiecejpaczki.pl.