Okazuje się, że w wielu przypadkach wątpliwości mogą być uzasadnione – wystarczy spojrzeć na listę kilku nie tak oczywistych zasad zebranych przez tripsta.pl.

Najlepszym potwierdzeniem, że zasady obowiązujące podczas podróży lotniczych bywają skomplikowane jest „biała lista” dostępna na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jak z niej wynika, pasażerowie często nie potrafią sami określić, czy dany przedmiot może zostać uznany za niebezpieczny. Wśród przedmiotów, o które najczęściej pytają znalazły się m.in.: buty na szpilkach, domowe ciasta, figurki świętych, drzewka szczęścia czy nawet kostki rosołowe (wszystkie jak najbardziej dopuszczalne na pokładzie). Dla kontrastu warto odwiedzić również konto Amerykańskiej Federalnej Administracji Bezpieczeństwa Transportu na Instagramie, aby zobaczyć jak niepokojące przedmioty pasażerowie próbowali wnieść przez lotniskową kontrolę.

 

Aby rozwiać wątpliwości podróżnych, poniżej lista zasad, które wciąż mogą zaskoczyć w podróży.

1. Nie igraj z ogniem

Przedmioty mogące wzbudzić wątpliwości podczas kontroli bezpieczeństwa, podróżni przyzwyczajeni są przewozić raczej w bagażu nadawanym niż w podręcznym. Należy jednak pamiętać o wyjątkach od tej zasady. Zapalniczkę oraz zapałki spakować można jedynie do bagażu pokładowego, o czym warto wiedzieć, aby uniknąć dodatkowej kontroli i konfiskaty zabronionych przedmiotów. Takie same zasady dotyczą przewozu baterii litowo-jonowych – maksymalnie dwie sztuki pasażerowie mogą przewieźć jedynie w bagażu kabinowym.

2. Nożyczki nie takie straszne, jak je malują

Pomimo przekonania, że na pokład samolotu nie można wnieść żadnych ostrych przedmiotów, w bagażu podręcznym dozwolone są nożyczki. Jednak ich ostrze nie może być dłuższe niż… 6 cm. Podobnie, wbrew licznym wątpliwościom, w kosmetyczce mogą znaleźć się pilniczki oraz cążki do paznokci i skórek.

3. Bez żartów z bronią

Zapalniczka lub sprzączka od paska w kształcie pistoletu? Zabawkowa imitacja broni lub pistolet na kapiszony? Właściciele przedmiotów choćby przypominających broń będą mieli problemy już na etapie kontroli bezpieczeństwa.

4. Ciupagę i parasol zostaw w domu

Podczas kontroli bezpieczeństwa problem mogą mieć także turyści wracający z Zakopanego z pamiątkową ciupagą, która – podobnie jak laski i parasole o ostrych zakończeniach – uznana zostanie za przedmiot niebezpieczny.