8 najważniejszych odkryć naukowych 2015 roku

2015 rok przyniósł odkrycie nowego przodka człowieka, 211 nowych gatunków zwierząt w Himalajach i pierwszy nowy antybiotyk od prawie 30 lat. Oto przegląd najważniejszych odkryć naukowych.

1. Nowy przodek człowieka: Homo nalendi

We wrześniu 2015 naukowcy ogłosili odkrycie nowego przodka człowieka, którego określono jako Homo nalendi.

Okrycie stało się prawdziwą sensacją paleontologiczną, która zmusza naukowców do weryfikacji dotychczasowej historii gatunku ludzkiego. Homo naledi mógł wykazywać zachowania, które do tej pory obserwowano jedynie u ludzi i neandertalczyków. Posługiwał się narzędziami, potrafił wykorzystywać ogień i, co zupełnie zaskoczyło odkrywców, prawdopodobnie chował zmarłych.

2. CRISPR – nowy sposób edycji genów

fot. Shutterstock

W tym roku naukowcy dokonali kilku przełomów z wykorzystaniem najnowszej technologii edycji genów CRISPR.  Metoda CRISPR-Cas9 polega na cięciu DNA i dezaktywacji wadliwego genu lub zastąpieniu go prawidłową wersją. Taka procedura może mieć kluczowe znaczenie w przypadku leczenia ludzi – informuje magazyn „Science”. 

3. Setki nowych gatunków

Dropiaty strzyżyk gaduła jest jednym z 211 nowych gatunków odkrytych w Himalajach Wschodnich od 2009 roku, Fot. WWF

W 2015 roku międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF opublikowała raport, nad którym prace rozpoczęły się w 2009 roku. W tej sposób ogłoszono odkrycie 211 gatunków w rejonie Himalajów Wschodnich, w tym 133 zakładów, 39 bezkręgowców, 26 ryb, 10 płazów, jednego gada, jednego ptaka, a nawet jednego ssaka.

4. Woda na Marsie

Fot. NASA

We wrześniu naukowcy z NASA przedstawili najsilniejsze do tej pory dowody na obecność wody w stanie ciekłym na Marsie. To odkrycie sprawia, że obecność organizmów żywych na planecie staje się bardziej prawdopodobna.

5. Wykrywania raka z badania krwi

Fot. Shutterstock

Badacze ze Szwecji opracowali test z krwi, który pozwala wykryć raka na wczesnym etapie zaledwie w jednej kropli krwi. Dokładność testu wynosi 96 procent. Informacje, które można pozyskać dzięki temu badaniu mogą też posłużyć lekarzom do opracowania najlepszych metod leczenia.

6. Pierwszy nowy antybiotyk od 30 lat

 

Na początku 2015 roku naukowcy po prawie 30 latach odkryli nowy antybiotyk. Może on utorować drogę nowej generacji antybiotyków i walce z rosnącą lekoopornością.

To wielki przełom w medycynie i koniec kilkudziesięcioletniego okresu zastoju na polu antybiotyków. Badacze po raz pierwszy zastosowali specjalne chipy, które po umieszczeniu w glebie pozwoliły badać bakterie w ich naturalnym środowisku. Badacze zdecydowali się na ten krok, ponieważ w laboratorium rozwija się zaledwie 1% bakterii. Ta grupa została już dokładnie przebadana, a pochodzące od niej antybiotyki znamy od lat. Właśnie dlatego odkrycie nowego antybiotyku wymagało zupełnie innego myślenia i przeniesienia badań do środowiska naturalnego. 

7. Przelot New Horizons w pobliżu Plutona

W lipcu 2015 sonda New Horizons po prawie 9 latach lotu dotarła do obiektu swoich badań, czyli odległego Plutona. Sonda przemierzyła niemal 5 miliardów km. Była to najdłuższa podróż, jaką kiedykolwiek odbyła sonda NASA, by rozpocząć swoje badania.

8. Najjaśniejsza galaktyka we Wszechświecie

fot. NASA/JPL-Caltech

Galaktyka oznaczona jako WISE J224607.57-052635.0 świeci jak 300 tysięcy miliardów Słońc i jest najjaśniejszą galaktyką poznaną do tej pory we Wszechświecie. Jest oddalona o 12,5 miliarda lat świetlnych. Naukowcy zaobserwowali ją dzięki teleskopowi kosmicznemu do badań w podczerwieni WISE.