9 faktów o drzewach. Dlaczego warto je sadzić?

Drzewa to prawdziwe cuda natury, a ich korzystny wpływ na ekosystem jest nieoceniony.

Każde drzewo jest ważne by dbać o zasoby wody dla naszych dzieci. Posadźmy razem milion drzew! 
Drzewa to prawdziwe cuda natury, a ich korzystny wpływ na ekosystem jest nieoceniony. 

Pozwalają zachować bioróżnorodność i w znaczący sposób podnoszą jakość i komfort naszego życia. Wśród wielu ważnych funkcji, pełnią szczególną rolę w gromadzeniu jednego z najcenniejszych zasobów natury – wody. Dlatego od 2009 Żywiec Zdrój wraz z Partnerami sadzi drzewa, bo im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze. W tym roku z myślą o zdrowiu przyszłych pokoleń zostanie posadzony kolejny milion drzew! 

 

 1. Jedno duże drzewo o wysokości ok. 25 m pochłania tyle dwutlenku węgla, ile emitują dwa gospodarstwa jednorodzinne.
   
 2. W procesie fotosyntezy drzewa uwalniają tlen. Jedna 60-letnia sosna wydziela go tyle, ile zużywają trzy osoby.
   
 3. Obecnie za najstarszy dąb szypułkowy w kraju uważany jest 750-letni „Chrobry”, który rośnie w Piotrowicach (woj. dolnośląskie). Ma on 16 m rozpiętości korony, wysokość 28 m, obwód pnia 9,92 m i pierśnicę 315,5 cm. Objętość jego masy drzewnej sięga 90 m³ i pod tym względem jest rekordzistą kraju, a jednocześnie trzecim dębem w środkowej Europie. 
   
 4. Drzewa nie tylko oczyszczają powietrze z toksycznych gazów i pyłów ale również wzbogacają je o substancje lotne, które mają właściwości bakteriobójcze. Stymulują też proces oddychania i krążenia oraz regulują działanie układu nerwowego ludzi.
   
 5. Drzewa i krzewy chronią przed hałasem, odpowiednio dobrane i posadzone mogą ograniczyć poziom hałasu o 50%.
   
 6. Każdy hektar lasu wchłania rocznie ok. 200 ton dwutlenku węgla.
   

 7. Drzewa poprzez proces transpiracji (parowania wody z powierzchni liści) kształtują mikroklimat. Duże drzewo transpiruje ok. 450 l wody dziennie – schładzanie transpiracyjne równa się pracy czterech do pięciu klimatyzatorów pracujących 20 godzin na dobę.
   

 8. Sąsiedztwo drzew tworzy korzystne warunki wokół naszych domów. Latem dają one przyjemny cień i ochładzają powietrze, a zimą zabezpieczają od wiatru i mrozu, pozwalając tym samym zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
   

 9. Drzewa przyczyniają się do podniesienia wartości rynkowej działek. Domy zlokalizowane wśród zieleni mają wyższą wartość rynkową. Według badań amerykańskich, wartość działki zadrzewionej wzrasta od 5 do 30% (wg innych badań 8-27%) w stosunku do bezdrzewenej.

 10.