Nie wstydź się wyglądać głupio. 9 sposobów, by być najbardziej czarującą osobą na świecie

Wydrukuj, wytnij, noś w portfelu i czaruj. Nie, nie, to nie ta bajka. Te psychologiczne triki mogą wydawać się proste, ale wprowadzenie ich w życie wymaga pracy.
Nie wstydź się wyglądać  głupio. 9 sposobów, by być najbardziej czarującą osobą na świecie

Chcesz podnieść swoje notowania wśród innych, zyskać zaufanie, zadbać o pozytywny wizerunek? Jeff Haden, jeden z najbardziej wpływowych i najbardziej popularnych ludzi na LinkedIn, autor niemal 30 książek poświęconych komunikacji w biznesie, podpowiada jak to zrobić. Pierwsza zasada: obserwuj osoby charyzmatyczne i ucz się od nich. Oto 9 ważnych lekcji:

 

9. Nie bój się przegrywać

Czarujący ludzie nie starają się za wszelką cenę wygrać, nie muszą być najlepsi we wszystkim. Wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie jakby więcej dawali niż oczekiwali w zamian. Nie mają problemu z przyznaniem się do błędów, otwarcie mówią o swoich słabościach. Mają do nich dystans i potrafią się z nich śmiać. Dzięki temu inni nie czują się w ich towarzystwie skrępowani. Umieją otwarcie przyznać “Nie wiem, jak to zrobić, proszę, naucz mnie”, bo wiedzą, że ludzie doceniają uczciwość i prawdziwe emocje. Nie każdy to umie.

 

8. Okazuj, jak bardzo cieszysz się na czyjś widok

To miłe i sprawia, że osoby w naszym towarzystwie czują się ważne. Podobnie jest z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego w czasie konwersacji. Osoby charyzmatyczne uśmiechają się, kiedy ty się uśmiechasz, krzywią się lub przytakują, gdy ty to robisz. Przy czym nie starają się powtarzać wszystkiego. Są skupieni na tym, co mówisz, z uwagą przyglądają się twoim emocjom. To pomaga znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia i zdobyć zaufanie rozmówcy.

 

7. Skupiaj się na tym, co wspólne

Większość ludzi nieświadomie doszukuje się różnic, które prowadzą raczej do kłótni niż do porozumienia. Czarujący ludzie zawsze szukają w innych tego, co wspólne. Spróbuj poszukać podobieństw i wzajemnego zrozumienia. To pomaga rozpocząć interesującą dyskusję i utrzymać pozytywną atmosferę.

 

6. Doceniaj moc dotyku

Dotyk jest potężnym narzędziem, które pomaga innym lepiej zrozumieć twoje emocje. W przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców eksperymencie, zaprezentowano 12 emocji, które zostały wyrażone bez słów, ale za pomocą dotyku. Okazało się, że nawet w 83% emocje zostały odczytane poprawnie. Dlatego, gdy chcesz komuś pogratulować, pomyśl jak możesz zrobić to lepiej. Uścisk dłoni, uśmiech, pogodne spojrzenie w oczy wzmocnią przekaz, podczas gdy poklepywanie po ramieniu może zostać odebrane jako protekcjonalne.

 

5. Właściwie korzystaj z mimiki i gestykulacji

Lubiani ludzie nie ukrywają swoich emocji, wyrażają je otwarcie i precyzyjnie, dzięki temu nawet najbardziej nudną historię potrafią zamienić w fascynującą opowieść. Adekwatna gestykulacja i mimika, pomagają wczuć się w nastrój historii i rozpalają zainteresowanie rozmówcy.

 

4. Nie wstydź się wyglądać… głupio

Chociaż karaoke nie jest ich mocną stroną, absolutnie nie wstydzą się tego pokazać. Lubią się wygłupiać. Co ciekawe, ludzie szanują ich jeszcze bardziej z tego powodu. Gdy nie myślisz za bardzo o tym, jak wypadniesz, wprowadzasz swobodną atmosferę. I nawet gdy popełniasz gafę, ludzie nie śmieją się z ciebie, ale śmieją się z Tobą. I dobrze czują się w Twoim towarzystwie.

 

3. Pytaj z zainteresowaniem

Czarujący ludzie pozwalają swojemu rozmówcy mówić o sobie. Nie wahają się zadawać pytania i otwarcie opowiadać o sobie. Chcą wiedzieć, jak inni postrzegają daną sytuację i dzięki temu budzą większe zaufanie.

 

2. Pamiętaj imiona swoich rozmówców

Ludzie o wysokiej inteligencji społecznej starają się zapamiętać imiona swoich rozmów i inne szczegóły takie jak imię dziecka, psa, miejsce zamieszkania. Fakt, że ktoś zwraca się do kogoś po imieniu, zwłaszcza gdy wspólne spotkania można policzyć na palcach jednej ręki, jest wyrazem szacunku i wprowadza dobrą atmosferę.

 

1. Więcej słuchaj niż mów

Założyciel szkoły stoickiej Zenon z Kition powiedział, że po to mamy dwoje uszu i tylko jedne usta, by dwa razy więcej słuchać niż mówimy. Pozwól ludziom mówić, poczują się ważni i odwzajemnią się tym samym. 

 

Źródło: Bright Side