Chcesz podnieść swoje notowania wśród innych, zyskać zaufanie, zadbać o pozytywny wizerunek? Jeff Haden, jeden z najbardziej wpływowych i najbardziej popularnych ludzi na LinkedIn, autor niemal 30 książek poświęconych komunikacji w biznesie, podpowiada jak to zrobić. Pierwsza zasada: obserwuj osoby charyzmatyczne i ucz się od nich. Oto 9 ważnych lekcji:

 

9. Nie bój się przegrywać

Czarujący ludzie nie starają się za wszelką cenę wygrać, nie muszą być najlepsi we wszystkim. Wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie jakby więcej dawali niż oczekiwali w zamian. Nie mają problemu z przyznaniem się do błędów, otwarcie mówią o swoich słabościach. Mają do nich dystans i potrafią się z nich śmiać. Dzięki temu inni nie czują się w ich towarzystwie skrępowani. Umieją otwarcie przyznać "Nie wiem, jak to zrobić, proszę, naucz mnie", bo wiedzą, że ludzie doceniają uczciwość i prawdziwe emocje. Nie każdy to umie.

 

8. Okazuj, jak bardzo cieszysz się na czyjś widok

To miłe i sprawia, że osoby w naszym towarzystwie czują się ważne. Podobnie jest z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego w czasie konwersacji. Osoby charyzmatyczne uśmiechają się, kiedy ty się uśmiechasz, krzywią się lub przytakują, gdy ty to robisz. Przy czym nie starają się powtarzać wszystkiego. Są skupieni na tym, co mówisz, z uwagą przyglądają się twoim emocjom. To pomaga znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia i zdobyć zaufanie rozmówcy.

 

7. Skupiaj się na tym, co wspólne

Większość ludzi nieświadomie doszukuje się różnic, które prowadzą raczej do kłótni niż do porozumienia. Czarujący ludzie zawsze szukają w innych tego, co wspólne. Spróbuj poszukać podobieństw i wzajemnego zrozumienia. To pomaga rozpocząć interesującą dyskusję i utrzymać pozytywną atmosferę.