Rzadko o tym myślimy, ale sporo zwierząt umiera, zanim jeszcze przyjdzie na świat” – mówi dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Walka o przetrwanie najsilniejszego rozgrywa się także w łonie samicy, niewidoczna dla oka. Walczą ze sobą np. rekiny tawrosze. Są one żyworodne – wykluwają się z jaj w ciele matki i tam przechodzą dalszy rozwój. Na początku może być ich nawet 40. Gdy jednak tylko małym rekinom wykształcą się zęby, zaczynają zjadać się nawzajem. W końcu zostaje tylko jeden embrion – nadal głodny. Samica produkuje więc niezapłodnione komórki jajowe pełne bogatego w składniki odżywcze żółtka. To nimi żywi się mały kanibal aż do narodzin.

Śmierć jest jednym ze stałych elementów dzikiego życia. Odkąd ludzie zaczęli obserwować przyrodę, spostrzegli, że najczęściej giną osobniki stare, wycieńczone i chore oraz zwierzęce dzieci – stworzenia słabsze, zależne od rodziców, bez doświadczenia. O tym jednak, że zasada „przetrwania najsilniejszego” dotyczy także zarodków czy płodów, naukowcy dowiedzieli się dopiero w połowie XX wieku.

 

Fot. Wikimedia Commons / Jeff Kubina 

Gdy embriony rekinów tawroszy osiągną 10 cm długości, zaczynają zabijać i zjadać swoje rodzeństwo w łonie matki. Pomagają im w tym ostre zęby.