Absurdalnie genialne. Nauka ciekawa jak nigdy.

„How To. Jak? to połączenie nauki i dowcipu. Daję 10/10” – napisała Simone Giertz, wynalazczyni i jedna z najpopularniejszych naukowych youtuberek na świecie. Jeśli nie wiecie kto to, to na pewno kojarzycie ją jako twórczynię pierwszego pick-upa Tesli. Stworzyła go zanim na taki sam pomysł wpadł Elon Musk. Opinię Giertz podzieliły setki tysięcy czytelników. Dzięki temu „How To. Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów” Randalla Munroe stało się wydawniczym fenomenem. 87% czytelników przyznało książce 5 na 5 gwiazdek, a kolejne 9% 4 na 5. Książka przez kilka miesięcy utrzymywała się na pierwszej pozycji list bestsellerów „New York Timesa” i Amazona. Została okrzyknięta „najlepszym i najmądrzejszym przewodnikiem po złych pomysłach jaki ukazał się w historii ludzkości”.

NAUKA I DOWCIP

Randall Munroe jest już w Polsce dobrze znany dzięki głośnej książce „What If? A co, gdyby?”, o której Bill Gates powiedział krótko: „Genialne”, a prestiżowy Scientific American pisał: „Uczta dla oczu i jazda dla mózgu”. „How To. Jak?” to nie kontynuacja, ale pozycja świetnie uzupełniająca się z wcześniejszą. Tym razem były pracownik agencji kosmicznej NASA, autor kultowego internetowego komiksu XKCD, skupia się na naukowym rozwiązaniu zwykłych i niezwykłych problemów. Jest ich w książce kilkadziesiąt. Jak za pomocą prostych środków przechwycić drona, jak najskuteczniej zasilić dom na Ziemi, a jak na Marsie, jak naładować telefon nie mając dostępu do elektryczności? To tylko kilka z dziesiątek pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w „How To. Jak?”. Każda z historii zilustrowana jest przezabawnymi rysunkowymi komiksami autorstwa Randalla Munroe. Kto już zna styl autora, ten wie, o czym mowa.

ABSURDALNIE

Jeśli jednak ktoś nie spotkał się wcześniej z twórczością Munroe, to weźmy na przykład problem posiadania naprawdę bezpiecznego domu. Najlepiej byłoby otoczyć go fosą z lawy. Absurdalny pomysł? Oczywiście. A czy z naukowego punktu widzenia możliwy do realizacji? Jak najbardziej. Aby stworzyć lawę wystarczą nam skały i wysoka temperatura do ich stopienia, bardzo wysoka – najmniejsza w jakiej topią się wybrane skały wynosi od 600 do 800 stopni Celsjusza. Do „zasilania” 1 metra kwadratowego lawy będziemy więc potrzebowali około 100 kW, czyli tyle ile trzeba do zasilenia 1000 żarówek. Dla otoczenia fosą z lawy przyzwoitej wielkości posiadłości będziemy musieli wydać około ćwierć miliona złotych dziennie. Ale przecież możemy zbudować własne zasilanie…

I PRAKTYCZNIE

Powiedzmy sobie szczerze, że zapewne nikt z nas nie zdecyduje się na dom otoczony lawą. Dla ludzi praktycznych Munroe, też opisał wiele naukowych przypadków. Choćby ten o przeprowadzkach. Wyjaśni nam w nim dokładnie ile gigadżuli zużyjemy w trakcie przeprowadzki, przedstawi nam fachowe obliczenia fizyczne i przy tym całkiem serio odpowie na pytanie, jakie byłoby zużycie paliwa, gdybyśmy chcieli przewieźć nie tylko meble, lecz także cały dom na odległość 300 kilometrów. Wystarczy znać gęstość powietrza oraz paliwa, przekrój poprzeczny domu oraz współczynnik oporu. Brzmi skomplikowanie? Ale u Munroe wcale skomplikowane nie jest. „How To. Jak?” to intelektualna przygoda pokazująca, że nauka i kreatywność są w stanie rozwiązać każdy istniejący problem. Na ponad trzystu stronach autor wyjaśnia nam świat jak nikt inny. Przy okazji, warto dodać, że w uznaniu dla jego zasług w popularyzowaniu nauki w 2013 roku nazwę asteroidy (4942) 1987 DU6 zmieniono na (4942) Munroe. Jego Ted Talk obejrzało niemal 3,5 miliona osób, a książki sprzedają się w milionowych nakładach. Po lekturze „How To. Jak?” nie można się temu dziwić.

How To.
Jak? Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów
Randall Munroe
Czarna Owca
Premiera: 20.05