“Adam” i “Ewa” odnalezieni?

Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą prześledzić swoje pochodzenie aż do jednego mężczyzny i jednej kobiety, którzy żyli na Ziemi ponad 135 tysięcy lat temu. Ale te dwie osoby, prawdopodobnie nawet nigdy się nie spotkały.

Prawie każdy mężczyzna na Ziemi może prześledzić swoje korzenie i dojść do jednego przodka, który żył ponad 135 tys. lat temu – wskazują najnowsze badania. Ten pradawny mężczyzna prawdopodobnie dzielił planetę z matką wszystkich kobiet.

Naukowcy po raz pierwszy dokonali tak dokładnej analizy męskiego chromosomu Y. Badania przeczą wcześniejszym przypuszczeniom, że jeden wspólny przodek mógł żyć ok. 50-60 tysięcy lat temu.

Mimo przesunięcia w czasie, pradawny “Adam” i “Ewa” prawdopodobnie nawet nie mieszkali w jednej części Ziemi. – Ci ludzie nawet się nie znali – mówi Melissa Wilson Sayres, genetyk z Uniwersytetu w Berkeley, jedna z autorek badania.

Na tropie historii

Naukowcy uważają, że człowiek opuścił Afrykę między 60 a 20 tysięcy lat temu oraz, że matka wszystkich kobiet prawdopodobnie pochodziła ze wschodniej Afryki. Poza tym inne szczegóły są już bardzo mgliste.

Chromosom Y jest przekazywany w niezmienionej postaci z ojca na syna, więc mutacje czy jakiekolwiek zmiany punktowe można śledzić w linii męskiej aż do praojca wszystkich ludzi. Natomiast DNA mitochondrialne jest przekazywane dzieciom jedynie przez kobiety, dlatego śledząc je można dojść do “Ewy”. 

Chromosom Y

Naukowcy przyjrzeli się chromosomom Y u 69 mężczyzn z różnych miejsc na Ziemi – od Afryki do Jakucji i stwierdzili, że przodek mężczyzn żył w Afryce ok. 125 – 156 tys. lat temu.

Badając DNA mitochondrialne u tych mężczyzn oraz próbki od 24 innych kobiet odkryto, że “Ewa” żyła w Afryce 99 – 148 tysięcy lat temu, czyli w podobnym okresie, w jakim żył “Adam”.

I choć wyniki są fascynujące, okazuje się, że to zaledwie fragment tej historii. Wcześniej genetycy ustalili, że przodek męski żył w okresie 180-200 tysięcy lat temu.

Wyniki innych badań, opublikowane w marcu, wskazały, że w tym okresie żyło kilku mężczyzn z dywergentnymi chromosomami Y, a ich wspólny przodek żył nawet około 237 – 581 tysięcy lat temu.

Do jakich wniosków to prowadzi? Pierwotni ludzie, których udało się zidentyfikować nie mogli mieć wiele wspólnego z biblijnym Adamem i Ewą. Nie byli pierwszymi ludźmi na naszej planecie, ale tylko dwójką z tysięcy ludzi żyjących w tym czasie na naszej planecie. 

Ludzki genom zawiera niewielkie fragmenty kodu DNA wielu innych przodków – one po prostu nie pokazują się w DNA mitochondrialnym lub chromosomie Y – twierdzą naukowcy.