Adidasy z oceanicznych śmieci

Zbyt duża ilość odpadów i plastiku, która co roku trafia do oceanów to globalny problem. Firma Adidas ma nowy pomysł, jak wykorzystać te odpadki.

Najnowszy model wyprodukowany przez firmę Adidas to but do biegania, którzy powstał z przetworzonych śmieci z dna oceanu, głównie przędzy i włókien pochodzących z nielegalnego połowu ryb.

But jest owocem świeżo zawartego porozumienia między firmą Adidas a amerykańską organizacją ekologiczną Parley for the Oceans. Adidas zapowiada, że już wkrótce wyprodukuje całą gamę produktów z tworzyw sztucznych z oceanu. Nowy cel, jaki stawia przed sobą marka to zwiększenie świadomości problemu zanieczyszczenia oceanów i zachęcanie do poszukiwania długoterminowych rozwiązań. Tym samym kierują się aktywiści z Parley for the Oceans.

“Chcemy, by problem zanieczyszczenia oceanów stał się kwestią podstawową w dyskusji na temat zmian klimatycznych” – mówi szefowa organizacji Cyrill Gutsch. “Naszym celem jest zwiększenie świadomości społecznej i inspirowanie do zmian, które wpłyną na ochronę oceanów” – dodaje.

Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi. Wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia. Ryby i owoce morza stanowią główne źródło białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa. 

Wpływ na stan oceanów ma każdy z nas, bez względu na swoje miejsce zamieszkania. Jednym z kroków, które można podjąć jest kupowanie ryb z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC, który daje gwarancję że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów, czyli takich, które w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyjają innym zwierzętom morskim.

Czytaj więcej: