Prehistoryczne znaleziska z Afryki ujawniły sekrety prowadzonych tam rytuałów

Wykopaliska archeologiczne doprowadziły do ujawnienia wyjątkowo cennych dowodów pozwalających na lepsze zrozumienie rytuałów odprawianych na terenie Afryki nawet 4000 lat temu. Autorzy badań w tej sprawie podkreślają, że zgromadzone informacje pozwolą lepiej zrozumieć okoliczności, w jakich rozwijała się tamtejsza cywilizacja.
zdjęcie poglądowe

zdjęcie poglądowe

Arenę działań archeologów stanowił Tanger, który znajduje się niedaleko Cieśniny Gibraltarskiej, leżąc po stronie afrykańskiej. Naukowcy stojący za publikacją zamieszczoną w African Archaeological Review mówią o szeregu pochówków wywodzących się z czasów prehistorycznych. 

Czytaj też: Odkryli dziwne symbole na twarzy mumii. Sensacyjne znalezisko z Ameryki Południowej

W oparciu o wyciągnięte wnioski archeolodzy chcą nie tylko zapoznać się z kulisami rozwoju grup zamieszkujących północno-zachodnią Afrykę, ale również opisać odprawiane tam rytuały. To bardzo potrzebne informacje, ponieważ chodzi o bardzo słabo poznany region, jak na cywilizację funkcjonującą wtedy w basenie Morza Śródziemnego.

Łącznie działalność archeologów związana z ostatnimi wykopaliskami doprowadziła do odsłonięcia trzech cmentarzy. Szczególną uwagę zwróciły wchodzące w ich skład groby o prostokątnej formie, które wykuto w skale, a następnie przykryto kamiennymi płytami. Stworzenie takich pochówków wymagało wiele czasu i wysiłku, dlatego można założyć, że praktyki pogrzebowe były bardzo istotne dla lokalnych mieszkańców. 

Zdaniem archeologów działających na terenie Tangeru niedaleko Cieśniny Gibraltarskiej, znalezione tam pochówki oraz inne elementy stanowią cenne źródło informacji na temat prehistorycznych rytuałów w północno-zachodniej Afryce

Dzięki zastosowaniu datowania metodą radiowęglową, członkowie zespołu badawczego doszli do wniosku, że mają do czynienia ze szczątkami pochodzącymi z okolic 2000 roku p.n.e. Tamtejszy grób jest tym samym najstarszym tego rodzaju kiedykolwiek znalezionym w północno-zachodniej Afryce. 

Czytaj też: Drążyli tunel i natknęli się na statki sprzed wieków. Niebywałe odkrycie na północy Europy

Jednocześnie eksperci podkreślają, że w całym regionie występowały bardzo zróżnicowane zwyczaje i rytuały. Jego złożoność kulturowa była bardzo wysoka, lecz wciąż pozostaje dość słabo poznana, gdy chodzi o szczegóły. Jedną z niewiadomych pozostaje obecność znaków umieszczanych na ścianach, układających się w okręgi czy linie. Być może stanowiły one element bliżej nieznanego rytuału, bądź miały na celu oznaczanie ustalonych terytoriów.