Aktywność fizyczna w takim wymiarze czasowym znacznie obniża ryzyko zgonu. Ale jest pewien haczyk

Czy aktywność fizyczna może ochronić nas przed przedwczesnym zgonem? Okazuje się, że tak i wcale nie trzeba poświęcać na to wiele czasu. Wystarczy 30 minut ćwiczeń wzmacniających mięśnie tygodniowo.
Mięśnie nie są tylko na pokaz. Mogą także ochronić nas przed przedwczesnym zgonem /Fot. Pixabay

Mięśnie nie są tylko na pokaz. Mogą także ochronić nas przed przedwczesnym zgonem /Fot. Pixabay

Naukowcy z British Journal of Sports Medicine odkryli, że 30-60 minut tygodniowej aktywności wzmacniającej mięśnie obniża o 10-20% ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn, a także ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej, cukrzycy i raka. Ten sam zespół badawczy wskazuje, że ćwiczenie dłuższe niż wspomnianą godzinę, wcale nie podnoszą tych wartości. Ustalenia te są niezależne od ćwiczeń aerobowych.

Rzeźba czy masa? Dla serca nie wszystko jedno

Badania wykazały, że ćwiczenia siłowe, jak podnoszenie ciężarów, pompki, praca z taśmami oporowymi czy przysiady, mają dobroczynny wpływ na dorosłych, głównie ze względu na korzyści dla mięśni szkieletowych. Już wcześniej stwierdzono, że takie działania mogą obniżać ryzyko śmierci, ale nie było jasne, jaka jest optymalna “dawka” tych ćwiczeń.

Czytaj też: Aktywność fizyczna lepsza częściej a krócej, czy odwrotnie? Odwieczny dylemat rozwiązany

Naukowcy przeszukali bazy danych w celu namierzenia odpowiednich badań obserwacyjnych, które obejmowały osoby dorosłe bez większych problemów zdrowotnych, monitorowane przez co najmniej dwa lata. W ostateczniej analizie uwzględniono 16 badań (najwcześniejsze z 2012 r.) – z USA, Anglii, Szkocji, Australii i Japonii. Liczby uczestników badań wahały się od 4000 do prawie 480 000, a ich wiek wynosił 18-97 lat. Wszystkie badania uwzględniały aerobik lub inne rodzaje aktywności fizycznej, jak również działania wzmacniające mięśnie.

Analiza zbiorcza danych wykazała, że ćwiczenia wzmacniające mięśnie były związane z 10-17% niższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, a także rozwoju choroby serca i udaru, raka, cukrzycy i raka płuc. Nie stwierdzono związku między wzmacnianiem mięśni a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia określonych typów nowotworów, w tym nowotworów jelita, nerki, pęcherza moczowego lub trzustki.

Warto odnotować, że maksymalne zmniejszenie ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny – o 10-20% – występowało przy ok. 30-60 minutach ćwiczeń na tydzień. Ale mimo tak dobrych wieści, praca badawcza ma swoje ograniczenia. Ponieważ większość badań przeprowadzono w USA, wyniki mogą nie mieć szerszego zastosowania klinicznego.

Czytaj też: Czy aktywność fizyczna uodparnia nas na skutki spożywania niezdrowego jedzenia?

W pracy czytamy:

Połączenie wzmocnienia mięśni i aktywności aerobowej może zapewnić większą korzyść w zmniejszeniu śmiertelności z powodu wszystkich przyczyn, choroby sercowo-naczyniowej i całkowitej śmiertelności z powodu raka. Biorąc pod uwagę, że dostępne dane są ograniczone, dalsze badania – takie jak badania skupiające się na bardziej zróżnicowanej populacji – są potrzebne, aby zwiększyć znaczenie dowodów.