Alicja w Krainie Ekranizacji

SciFi Universal pokaże w najbliższą niedzielę 22 lipca, o godz. 21:00 uwspółcześnioną wersję krainy czarów, w dwuodcinkowym miniserialu „Alicja”.

Powieść Lewisa Carolla „Alicja w Krainie Czarów” została opublikowana po raz pierwszy w 1865 roku. Od tamtej pory Studio Disney stworzyło wersją dla dzieci, Tim Burton nakręcił wersję surrealistyczną, a przedstawiciel francuskiej Nowej Fali – Claude Chabrol poddał wnikliwej analizie psychikę tej, która pobiegła za białym króliczkiem.

Historia dziewczynki, która wyruszyła w podróż po fantastycznej krainie, na duże i małe ekrany przeniesiono blisko 40 razy. Pierwsza ekranizacja powstała w Wielkiej Brytanii  już w kilka lat po wynalezieniu kinematografii. Był to rok 1903 i  była to jedna z pierwszych produkcji filmowych, w której zastosowano efekty specjalne. Film wyreżyserował Cecil M. Hepworth, który nie tylko użyczył swego ogrodu i domu do zdjęć, ale również sam w filmie wystąpił. Brytyjski twórca wcielił się w rolę… żaby. 8 minutowa część tej produkcji przetrwała próbę czasu i  zapoczątkowała bogatą historię ekranizacji powieści Carolla.

Kolejne filmowe wersje „Alicji w Krainie Czarów” powstawały nie tylko w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ale nawet w Australii, ZSRR i Japonii.  Były utrzymane w przeróżnych konwencjach: od komedii, poprzez musical, aż po horror. W rolę dziewczyny z Krainy Czarów „wcieliła się” w latach ’30 kultowa, amerykańska postać rysunkowa: Betty Boop. Nie zabrakło także wersji anime oraz filmów erotycznych. Najbardziej kasową „Alicją” okazała się produkcja Burtona z 2010 roku (z Johny Deepem w roli szalonego Kapelusznika), która zarobiła na całym świecie – ponad miliard dolarów.

W 2009 roku wyprodukowano mini serial „Alicja” w reżyserii Nicka Willinga i z Kathy Bates w roli Królowej Kier. Znana widzom z takich kinowych przebojów, jak „Titanic” czy „O północy w Paryżu”, Bates porywa chłopaka tytułowej bohaterki. Alicja wyrusza na poszukiwanie swego ukochanego, wprost do Krainy Czarów. Nie ma domu z kart, zamiast niego pojawia się nowoczesne kasyno, a w powietrzu fruwają motory-flamingi.  Dziewczynie pomagają Kapelusznik, Biały Rycerz oraz Gąsienica – stojąca na czele ruchu oporu. Ważną rolę odgrywa pierścień, który daje Alicji jej chłopak – dziwny pierścionek może albo umocnić władzę Królowej, albo powstrzymać ją na zawsze. Jak tym razem zakończy się ta historia?

Mini serial „Alicja”  22 lipca o godz. 21:00 na kanale SciFi Universal!

 

Więcej:News