Ambicja: Bagiński opowiada o kosmicznej misji Rosetta

“Ambicja” nowy film Tomasza Bagińskiego został udostępniony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) dokładnie dwa tygodnie przed zwieńczeniem misji Rosetta.

Tym razem, autor obsypanej nagrodami “Katedry” opowiada historie prawdziwej podróży sondy, która obecnie jest już na orbicie komety. Złożona misja wkrótce zakończy się po wielu latach przygotowań, planowania i lotu przez Układ Słoneczny. Lądownik Philae dokładnie 12 listopada ma osiąść na jądrze komety 67P / Czuriumow-Gierasimienko.

W nowym filmie Bagińskiego wystąpił aktor Aidan Gillen, znany m.in. z “Gry o tron” i Aisling Franciosi, którą widzowie oglądali już w „The Fall”.

Rosetta to sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej wielką misją, zaplanowaną na 10 lat jest złapanie komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Rosetta jako pierwsza sonda w historii wyśle swój lądownik na kometę, który osiądzie na niej i zanalizuje skład chemiczny jej jądra. Rosetta towarzyszyła komecie w wejściu w nasz wewnętrzny Układ Słoneczny i obserwowała z bliska, jak zmienia się ona pod wpływem Słońca. 6 sierpnia 2014 doszło do historycznego spotkania. Rosetta weszła na orbitę komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. 

Informacje zebrane przez sondę pozwolą badaczom dowiedzieć się więcej na temat komet, zbadać ich pochodzenie, ustalić związki zachodzące w materii międzygwiezdnej oraz ocenić, jaki był wpływ komet na powstanie Układu Słonecznego.