Kolejny Android dostanie przydatne ulepszenie. Pomoże w utrzymaniu porządku na smartfonie

Zapewne większość z nas ma na smartfonie przynajmniej kilka aplikacji, z których w ogóle nie korzysta, jednocześnie zapominając o ich odinstalowaniu lub zostawiając to na później, najczęściej na moment, w którym Android skarży się na brak pamięci. By pomóc w takich przypadkach, Google dodał do Sklepu Play funkcję archiwizacji aplikacji, ale jak widać, to wciąż za mało.
Kolejny Android dostanie przydatne ulepszenie. Pomoże w utrzymaniu porządku na smartfonie

Android 15 dostanie funkcję archiwizacji aplikacji

Sama często łapię się na tym, że mam zaśmieconą pamięć telefonu aplikacjami, których nie używam, jednak wciąż nie mogę zebrać się, by je odinstalować. Czasem nachodzi mnie „natchnienie” i biorę się za porządki, choć robię to zdecydowanie za rzadko. Jednym z głównych powodów jest chociażby fakt, że mogą być w przyszłości potrzebne i wtedy będę musiała znów je konfigurować. Na iPhone’ach jest znacznie łatwiej, bo iOS oferuje możliwość odinstalowywania apek bez usuwania zgromadzonych w nich danych. Tymczasem na Androidzie mamy podobną funkcję, ale nie w samym systemie, a w Sklepie Play.

Czytaj też: Samsung i Google nie chcą dzielić się nową funkcją. Reszta może o niej tylko pomarzyć

Funkcja ta została ogłoszona na początku 2022 roku i miała umożliwić użytkownikom odzyskanie około 60% miejsca poprzez „usunięcie części aplikacji zamiast jej całkowitego odinstalowania”. Z pozoru jest więc podobnie do iOS, ale jednak inaczej. Dlaczego? Bo nie możemy zrobić tego ręcznie, a jedynie poprzez uruchomienie funkcjonalności archiwizacji. To nie my wybierzemy apki do „odchudzenia”. W dodatku, jak już wcześniej wspomniałam, funkcja nie jest częścią systemu, dlatego nie możemy archiwizować i przywracać aplikacji w Ustawieniach.

Czytaj też: Nowy smartfon Nothing pojawi się już wkrótce. Mamy pierwszą zapowiedź

Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że jest to problematyczne również w przypadku sideloadingu, bo wszystkie aplikacje, które zainstalujemy spoza Sklepu Play, w ten sposób nigdy nie będą archiwizowane w ten sposób. Zapewne dlatego Google chce w końcu cały ten proces ujednolicić i ułatwić, integrując funkcję ze Sklepu z Androidem.

Czytaj też: Apple sugeruje największą zmianę w serii iPhone 16. Będzie rewolucja?

Jak donosi Android Authority, w wersji beta Androida 14 QPR2 pojawiły się wskazówki co do takiej zmiany. Po sporej ilości kombinowania udało się włączyć funkcję ręcznej archiwizacji poszczególnych aplikacji. Odpowiedni przycisk pojawił się na stronie informacji o poszczególnych apkach, potem zastępowany przez przycisk „przywróć”.

Czytaj też: Bard nauczył się w końcu generować obrazy

Funkcja nie jest jednak w pełni sprawna, co akurat nie dziwi, bo jest w fazie dość wczesnych testów. Spodziewamy się, że Google będzie jeszcze ją rozwijać i ostatecznie wprowadzi ją już w Androidzie 15. Kwartalne aktualizacji obecnej wersji systemu raczej nie dodają większych zmian mających wpływ na twórców aplikacji, dlatego to wydaje się najbardziej prawdopodobną opcją.