Korzystanie ze smartfona w trybie poziomym stanie się wygodniejsze. Android 15 dostanie przydatne ulepszenie

Chociaż smartfon został raczej zaprojektowany tak, byśmy korzystali z niego w ułożeniu pionowym, jest sporo czynności, które lepiej wykonuje się w trybie poziomym. Problem w tym, że sam Android jest do tego słabo przystosowany, co jednak może się zmienić w nadchodzącej wersji.
Korzystanie ze smartfona w trybie poziomym stanie się wygodniejsze. Android 15 dostanie przydatne ulepszenie

Android wprowadza zmiany w trybie pionowym na smartfonach

Google od lat optymalizuje Androida pod kątem tabletów, by wygodniej korzystało się z ekranu w ułożeniu pionowym. W zasadzie firma przejęła – dość słusznie zresztą – że jeśli smartfon, to interfejs optymalizowany jest pod tryb pionowy, a w przypadku tabletów, pod poziomy. Ma to wiele sensu, bo naturalnym sposobem korzystania z tych sprzętów jest właśnie takie ułożenie. To jednak nie oznacza, że nie korzystamy z nich inaczej. Widoczne jest to zwłaszcza w smartfonach, gdzie od razu zauważymy, jak wiele elementów nie jest przystosowanych do trybu poziomego, a zaliczyć można do tego ekran blokady czy panel powiadomień. Oczywiście mowa tutaj o standardowym Androidzie, bo niektóre nakładki wprowadzają tutaj stosowne poprawki.

Czytaj też: Masz zegarek Huawei Watch D? Szykuj się na kilka ulepszeń

Tak czy inaczej, Android na smartfonie nie lubi się z trybem poziomym, co ma się zmienić w nadchodzącej „piętnastce”. Obecnie ekranu blokady obrócić się nie da, a panel powiadomień, chociaż teoretycznie działa, sprawia sporo problemów, z których najbardziej rzuca się w oczy niewykorzystanie miejsca, bo powiadomienia wyświetlają się tylko na środku, podczas gdy po bokach nie ma nic. Z kolei dostanie się do Szybkich ustawień wymaga dodatkowego przesunięcia w celu ukrycia powiadomień i przejścia do kolejnej sekcji. Trochę to uciążliwe.

Czytaj też: Na tę aplikację użytkownicy iPada czekają już 14 lat. Apple w końcu ją wprowadzi?

Jak pokazuje nam serwis Android Authority, Android 15 wprowadzi tu spore zmiany, bo jak możecie zobaczyć poniżej, po rozwinięciu mamy ekran podzielony na powiadomienia i cztery kafelki szybkich ustawień w układzie 2×2, suwak jasności, skrót do ustawień czy przycisk zasilania. Jest to tak naprawdę zmniejszona wersja panelu powiadomień z tabletów, ale najważniejsze, że wygląda to na dużo bardziej funkcjonalne rozwiązanie.

Źródło: Android Authority

Ekran blokady zmieni się w podobnym stylu.

Źródło: Android Authority

Optymalizacja pod kątek trybu poziomego została zauważona po raz pierwszy w Androidzie 14 QPR1 Beta 1, wydany we wrześniu ubiegłego roku, co wskazuje, że Google pracuje nad tym już od dłuższego czasu. Co prawda obecnie nadal spotkać można kilka istotnych problemów z tymi funkcjami, ale to akurat zrozumiałe – mimo że testy trwają od kilku miesięcy, to nadal wersja eksperymentalna. Oby tylko gigant z Mountain View uporał się ze wszystkim do stabilnego wydania Androida 15.

Czytaj też: Nadchodzący Huawei Watch Fit 3 przejdzie poważną metamorfozę

Są to ulepszenia, które na pewno wielu osobom się spodobają, bo chociaż większość czynności wykonujemy na smartfonie ułożonym pionowo, to tryb poziomy też nie jest tak rzadko używany. Korzystamy z niego podczas oglądania filmów czy grania w gry, więc dobrze, że Google w końcu postanowił jakoś tę kwestię ulepszyć.