Google definitywnie żegna się z tym prehistorycznym Androidem. Pora w końcu przesiąść się na nowszą wersję

Przed nami premiera stabilnego Androida 14, ale to wcale nie oznacza, że poprzednia wersja trafiła już na wszystkie kwalifikujące się do aktualizacji urządzenia. Wiele osób nadal korzysta z jeszcze starszego systemu, w tym też takiego, który ma na karku ponad dekadę. Na szczęście Google w końcu postanowił się z nim pożegnać.
Google definitywnie żegna się z tym prehistorycznym Androidem. Pora w końcu przesiąść się na nowszą wersję

My wypatrujemy Androida 14, a niektórzy nadal korzystają z dziesięcioletniego systemu

Prawie rok po premierze Androida 13 Google i producenci smartfonów nie mają zbyt wielu powodów do dumy. Jak wynika z danych, ta wersja systemu nadal dostępna jest na zaledwie 15% urządzeń, a najpopularniejszą wersją wciąż pozostaje Android 11, z którego korzystają właściciele przeszło 23% smartfonów. Dwunasta i dziesiąta generacja także pozostaje popularniejsza niż ta najnowsza, ale dobrą wiadomością jest to, że udział wszystkich starszych wersji Androida powoli i sukcesywnie spada. Choć na pierwszy rzut oka liczby te nie wydają się duże, to w rzeczywistości mowa o dziesiątkach, a nawet setkach milionów urządzeń. W tym kontekście zadziwia fakt, że nadal 0,5% smartfonów działa pod kontrolą Androida 4.4 KitKat, co to oznacza, że może on być obecny nawet na około 15 milionach telefonów.  Te liczby na szczęście wciąż spadają.

Czytaj też: Google wdraża nowy protokół w Wiadomościach. Będzie bezpieczniej, ale…

Tak przestarzały system nie jest raczej bezpieczny w użytkowaniu, bo wszelkie aplikacje już dawno zostały pozbawione wsparcia i koniecznych aktualizacji. Najwyraźniej jednak właścicielom tych smartfonów to nie przeszkadza. Od premiery Androida 4.4 KitKat minęło już 10 lat, co jest niemalże wiecznością w technologicznym świecie. W końcu Google postanowił odesłać tego „staruszka” na zasłużoną emeryturę, najwyraźniej wychodząc z założenia, że 0,5% światowego udziału to dostatecznie mało, by podjąć taką decyzję.

Czytaj też: Pixel Watch 2 stanie się lżejszy. Tego ulepszenia nikt nie potrzebuje

W poście na blogu programistów Android Google poinformował, że nie obsługuje już KitKata w przyszłych wersjach usługi Google Play, co definitywnie kończy żywot tego systemu.

Od lipca 2023 r. liczba aktywnych urządzeń w KK wynosi poniżej 1%, ponieważ coraz więcej użytkowników aktualizuje Androida do najnowszych wersji. Dlatego nie obsługujemy już KK w przyszłych wersjach usług Google Play. Urządzenia KK nie otrzymają wersji pakietu APK Usług Play po 23.30.99.

Usługi Google Play zostaną wycofane z Androida 4.4 w sierpniu tego roku. Jeśli więc jakimś cudem nadal korzystacie ze smartfona z tym systemem, najwyższa pora rozejrzeć się za czymś nowszym i bezpieczniejszym w użytkowaniu.