Znalazł kamień z zagadkowym napisem. Naukowcy zidentyfikowali pismo

O nietypowym wyczynie może mówić pewien nauczyciel mieszkający w angielskim Coventry. W ogrodzie znalazł kamień, który okazał się pokryty tajemniczym pismem. Sprawą szybko zainteresowali się eksperci.
Znalazł kamień z zagadkowym napisem. Naukowcy zidentyfikowali pismo

Jak wyjaśnia Graham Senior będący autorem tego niecodziennego odkrycia, nastąpiło ono podczas prac ogrodowych. Niewielkich rozmiarów kamień trafił wkrótce później w ręce archeologów, a ci postanowili wyjaśnić, jaka wiąże się z nim historia. Tym sposobem dotarli do potencjalnego wyjaśnienia.

Czytaj też: Zaginiony kontynent istnieje naprawdę. Naukowcy stworzyli jego mapę

Według naukowców napis umieszczony na powierzchni kamienia ma postać pisma ogamicznego. Takowe było wykorzystywane w celu zapisywania języków celtyckich. W tym przypadku mowa o artefakcie mającym prostokątny kształt. Długi na 11 centymetrów fragment waży 139 gramów, a sam napis najprawdopodobniej powstał w odległej przeszłości, nawet 1600 lat temu. 

Takie datowanie opiera się na znanych informacjach poświęconych temu pismu. Najstarsze przykłady jego wykorzystania sięgają IV wieku. Ten wczesnośredniowieczny alfabet był wykorzystywany do zapisywania archaicznego języka irlandzkiego w okresie od IV do VI wieku, a następnie staroirlandzkiego w czasie od VI do IX wieku. Znaleziska w postaci kamieni pokrytych podobnymi napisami zdarzają się zaskakująco często.

Do tej pory miały one miejsce w Irlandii, Walii i Wielkiej Brytanii, a łączna liczba znanych inskrypcji zapisanych pismem ogamicznym z okresu archaicznego irlandzkiego wynosi około 400. Większość z tych napisów została umieszczona na filarach z nazwiskami rodowymi, które pozwalały na identyfikację właścicieli wybranych ziem. 

Znaleziony w ogrodzie kamień okazał się pokryty pismem ogamicznym. Było ono wykorzystywane do zapisywania języków celtyckich

Miejsce znalezienia kamienia, który został zlokalizowany we wspomnianym ogródku w 2020 roku, jest dość wyjątkowe. Mówimy o bowiem o środkowej Anglii, gdzie do tej pory zidentyfikowano bardzo niewiele artefaktów pokrytych pismem ogamicznym. Niestety, datowanie tego obiektu nie zapewnia konkretnych wyników. 

Czytaj też: Remontowali autostradę, odkryli żyłę złota. Archeolodzy nie posiadali się z radości

Z jednej strony archeolodzy nie wykluczają pochodzenia z IV wieku, z drugiej natomiast wykorzystane metody nakreśliły ramy czasowe rozciągające się do VI wieku. Jak na razie badacze rozpoznali napis w postaci Maldumcail/S/Lass, choć jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jakie mogło być jego znaczenie.