Remontowali autostradę, odkryli żyłę złota. Archeolodzy nie posiadali się z radości

Długa lista znalezisk padła łupem badaczy działających na terenie angielskiego Cotswolds. W czasie prac związanych z remontem lokalnej autostrady wydobyto różnego rodzaju przedmioty.
Remontowali autostradę, odkryli żyłę złota. Archeolodzy nie posiadali się z radości

Te okazują się naprawdę zróżnicowane i obejmują obiekty takie jak fragmenty ceramiki, monety, biżuteria, obcinacz do paznokci czy figurka kupidyna. Najstarsze z wydobytych przedmiotów mają aż 12 000 lat! O skali dokonanego odkrycia najlepiej świadczy fakt, iż mowa o artefaktach pochodzących z mezolitu, neolitu, epoki brązu, epoki żelaza, okresu rzymskiego i drugiej wojny światowej.

Czytaj też: Twierdza rzymskich legionistów zaskoczyła archeologów. Pochodzi z czasów Jezusa

Gdybyście akurat przebywali na Wyspach, to już jutro będziecie mieli okazję do podziwiania tych znalezisk. Mają zostać zaprezentowane na wystawie w Gloucester Guildhall. Jeśli nie macie, co bardzo prawdopodobne, takiej możliwości, to warto zapoznać się z tym, co wiemy na temat wydobytych obiektów.

Artefakty znalezione w czasie prac poświęconych miejscowej autostradzie pochodzą z kilku różnych epok. Najstarsze mają nawet 12 000 lat

Jak wyjaśniają osoby związane z całym przedsięwzięciem, wykopaliska objęły łączny obszar o powierzchni 355 000 metrów kwadratowych. W działaniach wzięło udział ponad 60 archeologów, a ostatecznie wydobyto około 10 600 artefaktów. Dzięki przeprowadzonym analizom naukowcy będą mogli uzyskać szerszy obraz przeszłości i tego, jak funkcjonowali dawni mieszkańcy tego regionu.

Czytaj też: Marzenia na miarę CPK to żadna nowość. Już starożytni projektowali infrastrukturę z rozmachem

Na szczególną uwagę zasługuje rozpiętość czasowa, jeśli chodzi o pochodzenie tych znalezisk. Mówimy bowiem o kilku różnych epokach, łącznie obejmujących kilkanaście tysięcy lat. Samo wydobycie artefaktów to oczywiście wielki sukces, ale prawdziwą wisienką na torcie mogą okazać się planowane badania. Dzięki szczegółowym ekspertyzom archeolodzy powinni zapoznać się ze zmianami zachodzącymi w Gloucestershire na przestrzeni kolejnych wieków.