mZUS zyskuje użytkowników
Czy wiesz, że ZUS ma własną aplikację mobilną dla ubezpieczonych? Korzysta z niej już 700 tysięcy Polaków – ubezpieczonych, świadczeniobiorców i osób uprawnionych do korzystania z programów świadczeń dla rodziny. Aplikacja jest dostępna od 2022 roku dla urządzeń z Androidem i iOS.
Czytaj też: Polski rząd wspiera rowery elektryczne. Możesz dostać nawet 4500 zł dofinansowania do zakupu
Przy tej okazji warto przypomnieć, do czego przydaje się aplikacja mobilna mZUS. Po powiązaniu jej z profilem użytkownika z Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS) można w niej między innymi składać wnioski, obliczyć emeryturę i przeglądać różne informacje. ZUS podaje następującą listę możliwości aplikacji:
- sprawdzenie danych: ubezpieczenie, przynależność do NFZ, składki, kapitał początkowy, informacje o stanie konta, zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, przerwy w pracy, a także rodzaj pobieranego zasiłku, data, kwota, sposób wypłaty, potrącenia;
- składanie wniosków o świadczenia: wychowawcze (800+), Dobry Start, Programu Aktywny Rodzic itp. oraz śledzenie postępu przetwarzania wniosków;
- umawianie e-wizyty i wizyt stacjonarnych, uwierzytelnione połączenia telefoniczne z Centrum Kontaktu Klientów ZUS (aplikacja sama wybierze numer, jeśli klient wyrazi zgodę), wysyłanie i odczytywanie wiadomości z ZUS;
- korzystanie z kalkulatora emerytalnego do prognozowania przyszłej wysokości emerytury;
- przeglądanie zaświadczeń lekarskich (ZLA) wystawionych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Ponadto aplikacja może wysyłać powiadomienia, na przykład przypomnieć o tym, że nadchodzi czas na składanie wniosków. To też wygodny sposób, by działać w imieniu osoby, która udzieliła upoważnienia w PUE ZUS – na przykład członka rodziny, który potrzebuje pomocy.
Co nowego w PUE ZUS?
Kilka dni wcześniej ZUS podzielił się z kolei informacjami o tym, jak posuwają się prace nad Portalem Usług Elektronicznych.
ZUS przygotował nowy proces rejestracji, który ma zapewnić wyższe bezpieczeństwo. Do wyboru jest login.gov.pl (mObywatel, eID lub e-Dowód), kwalifikowany podpis elektroniczny lub kontakt bezpośredni z ZUS – osobiście lub elektronicznie. Całość została oczywiście opatrzona nową szatą graficzną.
Podczas logowania się do PUE/eZUS konieczne jest podanie jednorazowego kodu, który dodatkowo potwierdza tożsamość i zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo procesu. Odpowiadając na potrzeby użytkowników, ZUS wprowadził możliwość dodania urządzenia do zaufanych podczas logowania, co ten proces uprości – na urządzeniu zaufanym nie trzeba podawać kodu jednorazowego. Można mieć maksymalnie 5 urządzeń zaufanych. Status urządzenia zaufanego wygaśnie po 30 dniach i wtedy znów trzeba będzie przejść przez bardziej złożony proces logowania.
Czytaj też: ZUS stawia na innowacje. Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzie
Ponadto użytkownik portalu ZUS będzie mógł przypomnieć sobie login, a przy odzyskiwaniu hasła skorzystać z nowego wyglądu okien. Uwaga! Jeśli w ciągu doby trzykrotnie podasz złe dane logowania, portal zablokuje logowanie na 5 minut. Jeśli po tym czasie ponownie podasz złe dane, logowanie zostanie całkowicie zablokowane i trzeba będzie skorzystać z innej metody – na przykład login.gov.pl.
Inne zmiany obejmują między innymi nowy standard e-maili eZUS czy dodanie do powiadomień linków umożliwiających szybkie przejście do reklamacji.