Aplikacja randkowa eksperymentuje na użytkownikach

Aplikacja OKCupid bawi się zalogowanymi użytkownikami i sprawdza, co się stanie, jeśli połączy się ze sobą “nieodpowiednich” użytkowników.

Informacje na temat prowadzonych eksperymentów przez OKCupid ujrzały światło dzienne po tym, jak opublikowano wyniki badań, jakie na użytkownikach bez ich wiedzy prowadził Facebook.

“Jeśli korzystasz z internetu, stajesz się podmiotem setek eksperymentów, które nieustannie prowadzone są na każdej stronie. Tak działa sieć” – tłumaczą twórcy aplikacji OKCupid.

OKCupid to aplikacja, która pozwala użytkownikom tworzyć profile randkowe. Następnie zadaje użytkownikom pytania i na tej podstawie kojarzy ich z potencjalnymi partnerami. 

Teraz okazuje się, że twórcy aplikacji prowadzili eksperyment, w którym kojarzono niewłaściwe osoby, wysyłając im jednocześnie informacje, że “są dla siebie wyjątkowo odpowiednie”. Okazało się, że użytkownicy sugerowali się taką informacją i zachowywali się tak, jakby faktycznie byli dopasowani. Firma następnie wysyłała użytkownikom właściwe dane.

Czytaj więcej: RANDKA ZE SMARTFONA

W innym eksperymencie sprawdzono, jak na użytkowników oddziałują profile uzupełnione jedynie zdjęciami i te ze zdjęciami i opisem. Okazało się, że użytkownicy aplikacji reagują wyłącznie na zdjęcia, natomiast słowa znaczą bardzo niewiele.

Zdaniem twórców aplikacji tego typu badania są naturalną częścią tworzenia stron internetowych. – W końcu nie tworzymy takich narzędzi od zawsze. Większość pomysłów jest słaba, a nawet dobre pomysły zawsze mogą być lepsze. Eksperymenty pozwalają wyjaśnić wiele wątliwości – komentuje jeden z założycieli OKCupid.

OKCupid jest własnością koncernu IAC/InterActive Corp, właściciela 50 marek obecnych w 40 krajach świata.

Jak działa OKCupid? O tym opowiada Christian Rudder, jeden z autorów aplikacji:


Jak działają mobilne aplikacje dla randkowiczów:

  • Tinder – Wyświetla potencjalnie interesujące osoby znajdujące się w pobliżu. Oceniasz je, wybierasz „tak” lub „nie”. Jeśli oboje wybierzecie „tak”, wtedy możecie rozpocząć czat.
  • LinkedUp! – Działa podobnie jak Tinder, ale pobiera dane nie z Facebooka, lecz z LinkedIn. Kojarzy ludzi, biorąc pod uwagę wykształcenie i branżę, w jakiej pracują.
  • Highlight – Ma charakter bardziej ogólny – pozwala na odszukanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, a także informuje nas, gdy ktoś znajomy jest w pobliżu.

Więcej informacji na stronie: RANDKOWANIE PRZEZ TELEFON