Informacje na temat prowadzonych eksperymentów przez OKCupid ujrzały światło dzienne po tym, jak opublikowano wyniki badań, jakie na użytkownikach bez ich wiedzy prowadził Facebook.

"Jeśli korzystasz z internetu, stajesz się podmiotem setek eksperymentów, które nieustannie prowadzone są na każdej stronie. Tak działa sieć" - tłumaczą twórcy aplikacji OKCupid.

OKCupid to aplikacja, która pozwala użytkownikom tworzyć profile randkowe. Następnie zadaje użytkownikom pytania i na tej podstawie kojarzy ich z potencjalnymi partnerami. 

Teraz okazuje się, że twórcy aplikacji prowadzili eksperyment, w którym kojarzono niewłaściwe osoby, wysyłając im jednocześnie informacje, że "są dla siebie wyjątkowo odpowiednie". Okazało się, że użytkownicy sugerowali się taką informacją i zachowywali się tak, jakby faktycznie byli dopasowani. Firma następnie wysyłała użytkownikom właściwe dane.

Czytaj więcej: RANDKA ZE SMARTFONA

W innym eksperymencie sprawdzono, jak na użytkowników oddziałują profile uzupełnione jedynie zdjęciami i te ze zdjęciami i opisem. Okazało się, że użytkownicy aplikacji reagują wyłącznie na zdjęcia, natomiast słowa znaczą bardzo niewiele.

Zdaniem twórców aplikacji tego typu badania są naturalną częścią tworzenia stron internetowych. - W końcu nie tworzymy takich narzędzi od zawsze. Większość pomysłów jest słaba, a nawet dobre pomysły zawsze mogą być lepsze. Eksperymenty pozwalają wyjaśnić wiele wątliwości - komentuje jeden z założycieli OKCupid.

OKCupid jest własnością koncernu IAC/InterActive Corp, właściciela 50 marek obecnych w 40 krajach świata.

Jak działa OKCupid? O tym opowiada Christian Rudder, jeden z autorów aplikacji:


Jak działają mobilne aplikacje dla randkowiczów:

  • Tinder - Wyświetla potencjalnie interesujące osoby znajdujące się w pobliżu. Oceniasz je, wybierasz „tak” lub „nie”. Jeśli oboje wybierzecie „tak”, wtedy możecie rozpocząć czat.
  • LinkedUp! - Działa podobnie jak Tinder, ale pobiera dane nie z Facebooka, lecz z LinkedIn. Kojarzy ludzi, biorąc pod uwagę wykształcenie i branżę, w jakiej pracują.
  • Highlight - Ma charakter bardziej ogólny – pozwala na odszukanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, a także informuje nas, gdy ktoś znajomy jest w pobliżu.

Więcej informacji na stronie: RANDKOWANIE PRZEZ TELEFON