Aplikacja Clue to darmowa aplikacja dla użytkowników smarthonów formy Apple. Oferuje ona użytkowniczkom prognozy, kiedy mogą bez obaw uprawiać seks, a kiedy wypadają ich dni płodne i kiedy najłatwiej będą mogły zajść w ciążę.

Na pomysł stworzenia takiej aplikacji wpadła Ida Tim, a inspiracją dla niej był fakt, że w zakresie antykoncepcji nic nie zmieniło się od... 60 lat, czyli od chwili, gdy na rynek wkroczyła pigułka antykoncepcyjna.

- Przez ostatnie lata rozmawiałam z wieloma kobietami, które skarżyły się na codzienną konieczność przyjmowania hormonów - mówi Ida Tim. - W tym samym czasie, z przeróżnych powodów zdrowotnych, miliony kobiet nie toleruje lub nie może brać tych pigułek z powodu ich skutków ubocznych. Właśnie dla tych kobiet powstała aplikacja Clue, która pozwoli im zrozumieć swój cykl miesiączkowy - dodaje.

Aplikacja wymaga od użytkowniczek podania bardzo szczegółowych informacji na temat ich nastrojów, stopni bólu i innych aspektów, które dotyczą cyklu miesięcznego. Dane te są przetwarzane i tworzą kompletny profil indywidualnego cyklu menstruacyjnego, tak by aplikacja mogła precyzyjnie określić występowanie dni płodnych.

Na razie aplikacja jest w fazie końcowych testów, dlatego nie powinna być stosowana jako metoda antykoncepcji - podkreślają producenci.

Zobacz, jak działa aplikacja Clue: