Zła wiadomość dla posiadaczy sprzętów Apple’a. Przechowywanie w chmurze będzie teraz droższe

W ostatnim czasie wciąż słyszymy o jakichś podwyżkach i choć wielu osobom się to nie spodoba, to wzrost cen za usługi nie ominął też Apple’a. Gigant po cichu postanowił podnieść opłaty z iCloud+. Jak teraz wygląda cennik?
Zła wiadomość dla posiadaczy sprzętów Apple’a. Przechowywanie w chmurze będzie teraz droższe

Wszystko drożeje, także iCloud+

Na każdym urządzeniu Apple’a znajdziemy usługę iCloud. Pozwala ona na przechowywanie zdjęć, filmów, notatek i innych plików w bezpiecznym miejscu. Największym plusem jest tutaj możliwość dostępu do plików na każdym z urządzeń producenta, bez konieczności jakiegoś dodatkowego logowania. Na dodatek gigant oferuje szereg dodatkowych funkcji, takich jak wspólna biblioteka zdjęć i łatwe udostępnianie albumów wybranym osobom. Do tego warto oczywiście wspomnieć o automatycznie tworzonych kopiach zapasowych, które gwarantują, że nie stracimy niczego ważnego.

Czytaj też: Apple rozszerza program samodzielnej naprawy. Teraz zreperujesz także najnowszego iPhone’a

Oczywiście idealnie nie jest, bo bezpłatnie otrzymujemy zaledwie 5 Gb przestrzeni dyskowej. Jeśli dla kogoś to za mało – a umówmy się, to bardzo niewiele – to zawsze może wykupić dostęp do iCloud+ w trzech różnych progach. W zależności od wysokości miesięcznej opłaty dostajemy 50 GB, 200 GB lub aż 2 TB miejsca na nasze dane. Oprócz tego każdy plan zawiera też przekazywanie prywatne iCloud, Ukryj mój adres email, Niestandardowa domena email i Prywatny monitoring w HomeKit.

Z iCloud+ można też korzystać razem z rodziną, bo firma pozwala na udostępnienie planu pięciu osobom w ramach Chmury rodzinnej. Każda osoba otrzyma dostęp do potrzebnego jej miejsca oraz funkcji chroniących prywatność. Nie trzeba za to dopłacać. Pojedyncza subskrypcja może wystarczyć wszystkim w domu. Nie ma też obaw o to, że przechowywane pliki nam się pomieszają, bo każda osoba będzie miała swoje osobne miejsce, by jej pliki, dokumenty i inne osobiste dane pozostawały prywatne i oddzielone.

Niestety, jak to się mówi – tanio już było. Apple idąc śladem innych firm postanowił podnieść ceny miesięcznej subskrypcji iCloud w niektórych krajach na całym świecie. Zgodnie ze zaktualizowaną stroną wsparcia, Polska znalazła się wśród kilku państw, których obywatele będą musieli płacić teraz więcej za dostęp do usługi. Jakie więc teraz obowiązują ceny?

  • 50 GB – 4,99 zł (wcześniej: 3,99 zł)
  • 200 GB – 14,99 zł (wcześniej: 11,99 zł)
  • 2 TB – 49,99 zł (wcześniej: 39,99 zł)

Apple podniósł więc ceny o 25%, co przy obecnych ciągłych podwyżkach cen produktów i usług dla większości klientów będzie niemiłą niespodzianką. W USA, Kanadzie czy Indiach miesięczny koszt iCloud+ pozostaje niezmienny. Najistotniejsze jednak, że nie wiadomo, czy ta zmiana cennika nie pociągnie za sobą innych. W październiku gigant podwyższył opłaty za subskrypcję Apple One oraz Apple Music, dlatego liczymy, że przynajmniej przez jakiś czas będziemy mieli spokój. Niestety, firma oficjalnie niczego nie potwierdziła, więc powinniśmy być przygotowani także na taką ewentualność.