Apple nie chce już podziałów. Pod tym względem iPhone’y 16 będą sobie równe

Wraz z serią iPhone 14 Apple postanowił wprowadzić dość mocno widoczne rozgraniczenie pomiędzy modelami Pro i „nie-Pro”. Te droższe dostały znacznie więcej ulepszeń, podczas gdy dla tańszych nie zostało prawie nic. W tym roku gigant również podzielił serię, ale nie w aż tak wielkim stopniu, choć wciąż główną różnicą pozostawał procesor. Najnowsze doniesienia wskazują jednak, że w iPhone’y 16 pod tym względem będą sobie równe. No, prawie…
iPhone 15

iPhone 15

W iPhone’ach 16 pojawią się procesory z tej samej generacji

W iPhone’ach 14 gigant z Cupertino (pomijając wszystkie inne zmiany) postawił na dwa różne procesory. Model podstawowy i Plus dostały leciwy już A15 Bionic, podczas gdy dla Pro i Pro Max przygotowano nowszy układ. Tak samo było też w tym roku – A16 z zeszłorocznych modeli Pro trafił do tych tańszych „piętnastek”, podczas gdy iPhone 15 Pro i Pro Max oferują już A17, a więc najnowocześniejszy i najbardziej wydajny układ dla smartfonów od Apple’a. Choć premiera tegorocznych iPhone’ów odbyła się zaledwie miesiąc temu, to już zaczynamy coraz bardziej wypatrywać ich następców, po których spodziewaliśmy się, że będą kontynuować wprowadzone wcześniej podziały.

Czytaj też: Ups! Apple wydał aktualizację, a iPhone 15 Pro nadal się przegrzewa

Tymczasem znany analityk Jeff Pu zdradził dość interesujący szczegół na temat iPhone’ów 16. Powołując się na źródła związane z łańcuchem dostaw, twierdzi, iż kolejna generacja smartfonów Apple będzie napędzana przez układ A18. Co najważniejsze – nowy chipset ma napędzać wszystkie modele z serii, a więc trafi na pokład iPhone’a 16, iPhone’a 16 Plus, iPhone’a 16 Pro i iPhone’a 16 Pro Max. Wszystkie będą miały pod „maską” procesor z tej samej generacji.

Czytaj też: Apple Vision Pro nie trafił jeszcze do sprzedaży, a już sprawia problemy

To dość zaskakujące biorąc pod uwagę podejście widoczne w ostatnich seriach Apple’a. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z przeciekiem, chociaż cała seria będzie korzystać z SoC A18, nie będzie on taki sam w każdym z modeli. Analityk twierdzi, że iPhone 16 i iPhone 16 Plus będą wyposażone w A18 Bionic SoC, podczas gdy iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max zadebiutują z chipsetem A18 Pro. W tym roku Apple zdecydował się na wprowadzenie USB-C we wszystkich modelach, co było sprzeczne ze wszystkimi poprzednimi doniesieniami wskazującymi, że nowe złącze pojawi się tylko w droższych modelach. Być może gigant chce ujednolicić swoją przyszłoroczną serię w kolejnej kwestii, by opierać się tylko na najnowocześniejszych rozwiązaniach.

Jeff Pu dostarczył nam niedawno kilku innych ciekawych szczegółów dotyczących kolejnych iPhone’ów i planowanych przez producenta ulepszeń. Analityk zdradził, że gigant będzie korzystał z modemu Qualcomm Snapdragon X75 w iPhone’ach 16 Pro i iPhone’ach 16 Pro Max. Te sam modele dostaną też znacznie ulepszone ekrany, a dla iPhone’a 16 Pro Apple szykuje ten sam 12-megapikselowy teleobiektyw, którym w tym roku może pochwalić się tylko model Pro Max. Według doniesień ten teleobiektyw ma być połączony z nowym 48-megapikselowym aparatem z obiektywem ultraszerokokątnym. Będzie to znaczące ulepszenie w porównaniu z 12-megapikselowym ultraszerokokątnym aparatem w iPhone’ach obecnej generacji. Z dodatkowych szczegółów Pu ujawnił, że iPhone’y 16 będą obsługiwać standard Wi-Fi 7, który może zapewnić prędkość transmisji danych do 46 Gb/s. 

Czytaj też: Kolejne osoby pozywają Apple’a. Wszystkiemu winny niepozorny gadżet

Oczywiście do premiery został prawie rok, więc wszystko może się jeszcze zmienić. Jesteśmy już przygotowani na napływ różnych plotek, wśród których nie zabraknie mniej lub bardziej fantastycznych wieści. Niestety jak to w przypadku Apple’a bywa, o tym, co było prawdą, a co nie, przekonamy się dopiero w dniu premiery. Dlatego do pojawiających się doniesień lepiej podchodzić z rezerwą.