Apple wypuści składaka szybciej, niż nam się wydawało. Nie będzie to jednak składany iPhone

Po jutrzejszej premierze OnePlus Open Apple stanie się jedynym większym producentem smartfonów, który nie ma w swojej ofercie składanego modelu. Niby od dawna mówi się, że kiedyś taki składak się pojawi, ale tak naprawdę są to tylko niczym niepoparte plotki. Co ciekawe, równie często jak o składanym iPhonie, mówi się o składanym iPadzie i może się okazać, że to właśnie ten drugi pojawi się na rynku pierwszy.
Apple wypuści składaka szybciej, niż nam się wydawało. Nie będzie to jednak składany iPhone

Apple’owi nie po drodze ze składanymi urządzeniami

Jeśli zerkniemy na portfolio wszystkich najpopularniejszych producentów smartfonów, każdy ma jakiegoś składaka, głównie Folda, choć sporo z nich, tak jak Samsung, celuje od razu w oba typy, a Motorola skupia się jedynie na Flipach. Tymczasem Apple… no właśnie, gigant z Cupertino został już sam, a jego składanego smartfona ani widu, ani słychu. Plotki na jego temat oczywiście są i to od dawna, ale jak na razie nic z tego nie wyszło. Ważniejsze jest jednak, że przy okazji sporo mówi się o innym składanym urządzeniu, nad którym ma pracować Apple – iPadzie ze składanym ekranem.

Czytaj też: Kolejne osoby pozywają Apple’a. Wszystkiemu winny niepozorny gadżet

Temat powraca w przeciekach od dawna i jest o tyle ciekawy, że podobno właśnie takie urządzenie ma być priorytetem dla giganta. To samo potwierdza raport DigiTimes, z którego możemy się dowiedzieć, że składany iPad jest intensywnie rozwijany, a jego premiera może nastąpić już pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku. Z raportu wynika, że projekt nadal nie został sfinalizowany, ponieważ celem firmy jest „osiągnięcie bardziej opłacalnego projektu, co stanowi motywację do kontrowersyjnych zmian w urządzeniu”.

Czytaj też: Aktualizacja smartfona bez wyjmowania go z pudełka? Apple ma na to sposób

Apple ma też typowe zmartwienia, z którymi z pewnością zmagali się też inni przed nim – wytrzymałość panelu i zawiasy. Jednak o ile w przypadku składanych smartfonów sprawa był o wiele prostsza, o tyle przy tabletach wszystko się bardziej komplikuje. Tablet ma bowiem znacznie większy ekran i Apple obawia się, że może się on zwyczajnie pogiąć. Plotki już dawno zdradziły, że podobne plany ma Samsung i tak samo jak jego główny rywal, ma do rozwiązania jeszcze sporo kwestii, choć jego praca jest z pewnością znacznie łatwiejsza ze względu na doświadczenie ze składakami.

Czytaj też: Przeraża Cię cena Vision Pro? Apple szykuje tańszą wersję swoich gogli

Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę liczbę doniesień na ten temat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś jest na rzeczy. Apple może faktycznie pracować nad takim konceptem, ale to jeszcze nie oznacza, iż wypuści go na rynek. Jak już wspomniałam, do pokonania jest wiele przeszkód, a to z pewnością będzie sporo kosztować. Składany iPad na pewno będzie drogi dla klientów, ale Apple raczej będzie dążył do tego, by jego produkcja nie była aż tak kosztowna. Dlatego może się okazać, że ostatecznie projekt zostanie zawieszony do czasu opracowania lepszej i tańszej technologii.

Czytaj też: Co jest nie tak z tymi iPhone’ami? Najpierw problemy z przegrzaniem, a teraz z ekranem

To na razie jedynie gdybanie i minie zapewne bardzo dużo czasu, zanim dowiemy się czegoś konkretnego. Składane urządzenie Apple’a kiedyś się pojawi, ale kiedy i co to właściwie będzie – czas pokaże.