Apple dąży do niezależności, ale na pewne rozwiązania nie jest jeszcze gotowy

Nie jest żadną nowością, że Apple dąży do uniezależnienia od technologii firm trzecich. Od kilku dobrych lat produkuje własne procesory, mogące bez problemu konkurować z najlepszymi SoC na rynku. Na tym jednak nie koniec, bo już od dłuższego czasu mówi się o planach dotyczących modemu 5G.
Apple dąży do niezależności, ale na pewne rozwiązania nie jest jeszcze gotowy

Co z modemem 5G do Apple’a?

Podczas gdy Unia Europejska mocno naciska na Apple’a, by ten otworzył swoje systemy operacyjne na rozwiązania innych firm, o tyle w kwestii sprzętowej firma dąży do uniezależnienia. Procesory były tylko pierwszym z wielkich kroków na drodze do realizacji celów. Kolejnym mają być ekrany microLED, choć to raczej dość odległa przyszłość, biorąc pod uwagę najnowsze doniesienia. Gigant z Cupertino od dawna pracował też nad czymś jeszcze – własnym modemem 5G. Co ciekawe, projekt ten rozwijany jest od 2018 roku, a więc od prawie 7 lat. Śledząc plotki, dowiedzieliśmy się również, że rzekomy autorski modem miałby pojawić się już na pokładzie iPhone’a SE 4, mającego zadebiutować w przyszłym roku.

Czytaj też: iOS 17.2 już wkrótce. Oto, jakie nowości dostaniesz

Według informacji, jakie teraz pojawiły się w koreańskim serwisie Naver, modem 5G od Apple’a może być bardziej odległy niż nam się wydawało. Według źródeł, gigant wszedł w fazę „reorganizacji swoich bieżących inwestycji we własny dział rozwoju modemu 5G”, ponieważ pomysł wprowadzenia tej technologii do iPhone’a SE 4 „nie powiedzie się i oczekuje się, że zostanie całkowicie anulowany”. Trudno jednak powiedzieć, czy chodzi o całkowite zaprzestanie prac nad technologią, czy jedynie w kontekście iPhone’a SE 4.

Czytaj też: Marzysz o powrocie Touch ID do iPhone’ów? Możesz się przeliczyć

Apple stoi przed ogromem wyzwań, co już jakiś czas temu omawiał Bloomberg w obszernym raporcie. Wynikało z niego, że autorski modem 5G miałby pojawić się dopiero pod koniec 2025 lub na początku 2026 roku. Pomimo pracy nad modemem trwającej od 2018 roku, gigant z Cupertino musi rozwiązać największy problem, jakim jest konieczność bezproblemowego łączenia się z setkami operatorów na całym świecie w różnych środowiskach oraz warunkach. Qualcomm robi to od lat, dlatego też większość producentów, w tym Apple, korzysta z jego rozwiązań.

Czytaj też: Kolejny iPhone SE przestanie być tak przestarzały. Poznaliśmy jego wygląd

Potwierdzeniem, że autorski modem 5G jest wciąż odległą sprawą, może być fakt, iż tuż przed wprowadzeniem na rynek tegorocznych iPhone’ów, Qualcomm ogłosił przedłużenie współpracy z Apple’em co najmniej do 2026 roku. Na mocy tej umowy Qualcomm będzie oferował swoje modemy gigantowi z Cupertino.