Archeolodzy znaleźli kamienny krąg. W przeszłości odprawiano tam rytuały

W Castilly Henge odnaleziono dziwny kamienny krąg, w obrębie którego przed tysiącami lat miały miejsce rytualne praktyki. Co wiemy na jego temat?
Archeolodzy znaleźli kamienny krąg. W przeszłości odprawiano tam rytuały

Słowo henge wywodzi się z języka angielskiego i odnosi się do prehistorycznych struktur, zazwyczaj mających okrągły kształt i średnicę przekraczająca 20 metrów. W centrum takiego obiektu znajdował się płaski obszar zawierający rów, a całość była otoczona wałem. Słynne Stonehenge również zalicza się do tego typu struktur, ale ma ono nietypową budowę ze względu na umiejscowienie wspomnianego rowu poza wałem. 

Henge, czyli kolejna prehistoryczna struktura

Jeśli chodzi o odkrycie dokonane w obrębie Castilly Henge, to nastąpiło ono za sprawą badań poświęconych obszarowi zbudowanemu w późnym neolicie, w okresie od około 3000 do 2500 roku p.n.e. Zdaniem naukowców kamienny krąg był miejscem, w którym odbywały się zgromadzenia i czynności rytualne. Wcześniejsze doniesienia wskazywały natomiast na wykorzystywanie go do odgrywania średniowiecznych sztuk teatralnych oraz w czasie angielskiej wojny domowej.

 

W przeszłości miejsce to mogło wyglądać nieco inaczej, lecz niekorzystne warunki uniemożliwiły zebranie szczegółowych danych obejmujących północną część kręgu. Wiadomo natomiast, że część kamieni została usunięta i przeniesiona w inne miejsce. Pozostałe mogły natomiast trafić do dołów, w których dawniej były umiejscowione w pozycjach pionowych.

Wielorakie zastosowania kamiennego kręgu

Badania w Castilly Henge pozwoliły nam lepiej zrozumieć złożoność tego miejsca i jego znaczenie dla historii Kornwalii na przestrzeni tysięcy lat. Pomoże nam to w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobu zarządzania i prezentacji zabytku, tak aby mogły się nim cieszyć kolejne pokolenia.” – wyjaśnia Ann Preston-Jones z Historic England

Owalny krąg ma wymiary wynoszące około 68 metrów długości na 62 metry szerokości. Znajdował się on w rejestrze zagrożonego dziedzictwa Historic England, ponieważ jego położenie utrudniało ochronę tego obszaru, a wały i część wnętrza były zarośnięte krzewami. W czasie prac konserwacyjnych usunięto tę roślinność, ale organizacja nie planuje dalszych prac na tym terenie. Więcej informacji na temat nowego odkrycia powinno ukazać się za sprawą raportu, który zostanie opublikowany jeszcze w tym roku.