Sensacja na placu budowy. Czym są tajemnicze artefakty znalezione pod obwodnicą Opatowa?

Budowniczy obwodnicy Opatowa w województwie świętokrzyskim mają utrudnione zadanie, ponieważ regularnie natrafiają na kolejne ślady dawnej przeszłości tego regionu. Najnowsze znalezisko jednak przebija wszystkie poprzednie. Liczy aż 7,5 tys. lat.
Kolegiata św. Marcina w Opatowie / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Kolegiata św. Marcina w Opatowie / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

Możemy przyznać, że nie ma lepszej okazji do odkryć archeologicznych, jak prowadzenie robót drogowych i budowlanych. Podczas rozkopywania terenu natrafia się niejednokrotnie na ślady dawnej przeszłości. Podobnie też się dzieje w Opatowie, niewielkim mieście powiatowym w województwie świętokrzyskim.

Czytaj też: Jaskinia odsłoniła największą tajemnicę świata. Na dnie spoczywały szczątki istoty sprzed 200 tys. lat

W marcu br. wbito pierwsze łopaty w ślad obwodnicy Opatowa i od tamtej pory budowniczy znajdują kolejne artefakty. Najnowszym, o którym informuje GDDKiA, są kawałki obsydianu, czyli szkła wulkanicznego, który prawdopodobnie mógł służyć jako kamienne narzędzie ludziom z epoki neolitu.

Wstępne badania naukowe wykazały, że fragmenty skał są tak naprawdę naczyniami wyprodukowanymi przez przedstawicieli tzw. kultury ceramiki wstęgowej rytej. Uważa się, że dotarli oni na te tereny około 7,5 tys. lat temu, zatem przedmioty mogą liczyć nawet tyle lat. Archeolodzy przyznają bez ogródek, że są to najstarsze artefakty odkryte w śladzie obwodnicy Opatowa.

Czytaj też: Znakowali ludzi jak bydło. Muzealne artefakty służyły 3000 lat temu do czegoś zupełnie innego

To jednak nie koniec rewelacji ze świętokrzyskiego. W ostatnich dniach GDDKiA doniosła o odkryciu małej, glinianej główki, która być może pochodzi z okresu kultury pomorskiej (wczesna epoka żelaza). Nie wiadomo dokładnie, jaki przedmiot dokładnie zdobiła figurka, ale możliwe, że stanowiła element naczynia ceramicznego używanego nawet 700 lat p.n.e. Ponadto natrafiono również na misy i dzbany z okresu wpływów rzymskim, czyli z początku naszej ery.

Odkrycia archeologiczne w Opatowie. To nie jedyne artefakty i pozostałości po minionych wiekach

Tak naprawdę odkrycia z Opatowa nie powinny nas dziwić, ponieważ już wcześniej znajdowano w okolicy ślady bytności człowieka na tym terenie pochodzące z późnego neolitu i wczesnej epoki brązu. Były to fragmenty ceramiki, ale również resztki jakichś jam lub obiektów.

Uważa się, że Opatów już przed wiekami funkcjonował jako gród miejski o nazwie Żmigród. Początki osadnictwa datuje się na przełom X i XI wieku. Solidnych dowodów dostarczają ślady zabudowy miejskiej z XI-XIII wieku odkryte wokół klasztoru bernardynów.

Czytaj też: Nowe artefakty znalezione na polu Bitwy pod Grunwaldem! Co odkryto podczas wykopalisk?

Jak widzimy, zachodnia część województwa świętokrzyskiego obfituje w liczne archeologiczne odkrycia. Nie zostało powiedziane, że to już koniec znalezisk na placu budowy obwodnicy Opatowa. Możliwe, że budowniczy natrafią jeszcze na jeden ślad z przeszłości.