Test płyty głównej Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero

Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero to jedna z najlepszych płyt Z790, jakie możecie kupić do nowego komputera. Czy jednak jest warta swojej ceny?
Test płyty głównej Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero

Akcesoria Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero

Wśród dodatków znajdziemy instrukcję, przedłużacz do diod LED ARGB, cztery kable SATA, termopad dla dysku M.2, holder dla wentylatora pamięci RAM, antenę Wi-Fi, Q-Connector, podkładki i zatrzaski dla dysków M.2, pendrive ze sterownikami oraz dodatki typu naklejki. Antena Wi-Fi jest na kablu oraz ma specjalne podłączenie, które jest znacznie prostsze od standardowego. Plus też za możliwość montażu wentylatora chłodzącego pamięci RAM czy termopad dla dysku M.2. Dodatków jest więc sporo i są odpowiednie dla płyty tej klasy.

Budowa Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero

Płyta wygląda naprawdę fajnie. Jest cała czarna, mamy też backplate. Na zasłonce I/O mamy podświetlany napis ROG, który zdecydowanie może się podobać. Uważam, że cały zestaw komputerowy oparty o tą płytę i z odpowiednio dobranymi podzespołami będzie robił wrażenie. Co ciekawe płyta ma rozmiar ATX, czyli 305 x 244 mm. Nie będzie więc problemów ze zmieszczeniem jej w standardowych obudowach.

Konfiguracja sekcji zasilania to 20 (VCore)+1 (VCCGT)+2 (VCCAUX) 90 A. To spokojnie powinno zapewnić odpowiednie warunki do pracy nawet i9-14900K. Sekcja chłodzona jest przez aluminiowy radiator, ciepłowód i termopady, które mają wysoką przewodność. To powinno zapewniać niskie temperatury sekcji pod nawet najmocniejszym obciążeniem. Zasilanie odbywa się z dwóch wtyczek 8-pin ProCool II.

Czytaj też: Test płyty głównej Z790 Aorus Master X

Standardowo mamy 4 miejsca na pamięci DDR5. Ich maksymalna prędkość może wynosić 8000+, a pojemność 192 GB. Oczywiście obsługa szybkich pamięci zależy od jakości kontrolera w procesorze i nie zawsze tak szybkie konstrukcje ruszą. Mamy też wsparcie dla XMP, a ciekawą rzeczą jest Asus Enhanced Memory Profile II (AEMP II). Ma on pozwalać na osiąganie najwyższej wydajności pamięci i zwiększać kompatybilność. producent zastosował też ulepszony układ ścieżek, który ma poprawiać stabilność pamięci.

Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero ma dwa złącza PCIe x16. Oba są wzmacniane, a górne ma przycisk ułatwiający wyjęcie karty graficznej. Oba też obsługują linie PCIe 5.0. Musicie tylko pamiętać, że jeśli zajmiecie pierwszy slot M.2 to złącze zacznie działać w trybie X8, a drugie zostanie wyłączone. Na płycie jest też jedno złącze PCIe 4.0 x4.

Płyta oferuje łącznie 5 złączy M.2. Dwa podciągnięte są pod linie z procesora. Tutaj złącze pod największym radiatorem obsługuje dyski PCIe Gen5 x4 2242/2260/2280/22110. Pamiętajcie jednak, że jeśli tu włożycie dysk to PCIe x16 górne zacznie działać w trybie x8, a dolne się wyłączy. Drugie złącze umieszczone jest pod dużym radiatorem chłodzącym resztę dysków. Tutaj mamy obsługę PCIe Gen4 x4 2242/2260/2280. Pozostałe miejsca mają linie z chipsetu. Każdy obsługuje dyski PCIe Gen4 x4, jedno 2242/2260/2280, a pozostałe tylko 2280. Nie zabrakło też czterech złączy SATA 6 Gb/s.

Karta LAN to Intel I226-V 2,5 Gb/s. Jest też tel Wi-Fi 7 BE200 ze wsparciem dla Bluetooth 5.4. Tutaj nie ma co zarzucić płycie – połączenie z siecią będzie bardzo dobre. Układ dźwiękowy to Realtek ALC4082, mamy też ESS ES9218 QUAD DAC. Audio również powinno być jednym z lepszych spośród zintegrowanych układów.

Złącza wewnętrzne to:

 • 1x CPU Fan,
 • 1x CPU OPT Fan,
 • 1x AiO Pump,
 • 4x Chassis Fan,
 • 1x W_PUMP+.
 • 1x 2-pin Water In,
 • 1x 2-pin Water Out,
 • 1x 3-pin Water Flow,
 • 1x USB-C 20 Gbps,
 • 2x USB 5 Gbps,
 • 2x USB 2.0,
 • 3x ARGB,
 • 1x RGB,
 • złącza do przedniego panelu obudowy,
 • 1x audio,
 • 1x thermal sensor.

Konfiguracja złączy jest dobra. Mamy sporo ARGB, jedno RGB czy pełen komplet USB. Możecie też spokojnie budować na podstawie płyty customowe chłodzenie cieczą. Złączy 4-pin PWM jest też sporo, chociaż tutaj jedno mogło by się znaleźć z prawej strony płyty. Rozmieszczenie pozostałych jest dobre i nie ma co tutaj zarzucić. Na płycie znajdziecie też przycisk startu oraz FlexKey, który domyślnie działa jako restartu. Nie zabrakło również wyświetlacza kodów POST.

Tylny panel Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero

test Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero, recenzja Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero, opinia Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero

Z tyłu mamy zaślepkę zintegrowaną z płytą. Dostępne złącza to:

 • 2x Thunderbolt 4,
 • 1x USB-C 10 Gbps,
 • 5x USB 10 Gbps,
 • 4x USB 5 Gbps,
 • 1x HDMI,
 • 2x złącza pod anteny Wi-Fi,
 • 1x LAN,
 • 5x audio,
 • 1x Optical S/PDIF.

Ponownie nie ma do czego się przyczepić. Mamy sporo szybkich złączy USB. Jest też Thunderbolt 4, który w tej klasie płyty obowiązkowo musi się znaleźć. Jest jedno złącze HDMI, choć tutaj DisplayPort byłby też mile widziany. Złącza pod anteny Wi-Fi mają znacznie łatwiejszy montaż. Plus za pełną konfigurację złączy audio. Asus umieścił też tutaj przycisk do czyszczenia CMOS oraz flashowania BIOS, co również powinno być standardem w droższych płytach.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i9-14900K
Chłodzenie
be quiet! Silent Loop 2 360
Pasta
Noctua NT-H1
Karta graficzna
Asus GeForce RTX 4080 ROG Strix OC
Pamięć RAM
Kingston Fury Renegade 2x 16 GB 7200 MHz CL38
Dysk
Samsung 990 Pro 2 TB
Zasilacz
be quiet! Dark Power 13 1000W
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710U

BIOS Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero

BIOS nie ma żadnych zaskoczeń i jest typowy dla Asusa. W trybie Ez możecie włączyć profil XMP czy szybko dobrać się do ustawień wentylatorów. W trybie zaawansownym jest mnóstwo opcji, które pozwalają dokładnie dopasować sprzęt czy go podkręcić. Tutaj tylko domyślnie mamy długotrwały limit mocy ustawiony na 253 W – w testach go zdjąłem. Generalnie BIOS jest dobry i powinniście się w nim odnaleźć.

Testy Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero

Testy wykonałem po włączeniu profilu XMP pamięci i przy zdjętych limitach mocy. Porty USB testowałem na dysku Adata SE800 1 TB, SATA na Adata SU650 120 GB, a M.2 na Samsung 990 Pro 2TB.

Uzyskane wyniki we wszystkich testach są bardzo dobre. Płyta w niczym nie ogranicza zastosowanych podzespołów po zdjęciu limitów mocy z procesora. Spokojnie więc możecie budować naprawdę wydajny zestaw. Dodam też, że dysk schowany pod radiatorem pod kartą graficzną uzyskał temperatury 48°C i 58°C pod obciążeniem CrystalDiskMark. Są to bardzo dobre wyniki i widać, że radiator większości dysków dobrze sobie radzi.

Temperatury sekcji zasilania

Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu wielowątkowego testu Cinebench 2024, który działał 10 minut. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia termowizyjne wykonane dzięki smartfonowi CAT S61.

Czujnik na płycie pokazywał 65°C. Temperatury są bardzo dobre i widać, że chłodzenie bez problemów daje sobie radę. Spokojnie więc możecie bez obaw o temperatury montować i9-14900K i zdejmować na nim limity mocy.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock B650I Lightning WiFi

Test Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero – podsumowanie

Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero kosztuje ok. 3450 zł. W tej cenie jest to bardzo dobry wybór i jest to jedna z najlepszych płyt Z790, jakie mieliśmy w rękach. Plusem na pewno jest wygląd i jakość wykonania – tutaj nie mam żadnych uwag i całość sprawia znakomite wrażenie.

Płyta jest świetnie wyposażona. Mamy 5 złączy M.2 (choć górnego nie polecam używać ze względu na wpływ na PCIe x16, które zacznie działać jako x8, a drugie zostanie wyłączone), obsługę szybkich pamięci DDR5 czy przycisk ułatwiający zwolnienie blokady górnego złącza PCIe x16. Mamy też dobrą konfigurację złączy wewnętrznych i zewnętrznych, łącznie z Thunderbolt 4. Zaletą płyty jest też obecność LAN 2,5 Gb/s, Wi-Fi 7 czt audio Realtek ALC4082.

Całość wypada w testach bardzo dobrze i w niczym nie ogranicza zastosowanych podzespołów. BIOS jest dosyć zaawansowany, ale typowy dla Asusa. Bez problemów możecie włączyć XMP czy podkręcić procesor. Sekcja zasilania bez problemów daje sobie radę z i9-14900K zachowując przy tym niskie temperatury.

Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero to bardzo dobry model, który na dodatek ma format ATX. Jeśli więc szukacie jednak z najfajniejszych płyt Z790 to warto zakupić testowaną wersję.