Test płyty głównej ASRock B650I Lightning WiFi

ASRock B650I Lightning WiFi to jedna z najtańszych płyt mini-ITX B650, które możecie kupić w sklepach. Czy rzeczywiście jest ona dobrym wyborem?
Test płyty głównej ASRock B650I Lightning WiFi

Akcesoria ASRock B650I Lightning WiFi

Producent do płyty dołącza: instrukcję, śrubki M.2, opaski na rzepy, dwa kable SATA i dwie anteny Wi-Fi. Te ostatnie wkręcane są bezpośrednio do płyty, a nie na kablu. Poza tym dodatki są standardowe, ale też nie ma żadnego zaskoczenia. Wystarczą one też do zbudowania zestawu.

Budowa ASRock B650I Lightning WiFi

Płyta jest cała czarna i nie ma podświetlenia. W obudowie raczej zniknie, ale też nie jest ona brzydka – po prostu niczym się nie wyróżnia. Jej rozmiary są zgodne dla mini-ITX, czyli 170 x 170 mm.

Sekcja zasilania ma 8+2+1 faz zasilania Dr.MOS 60 A. Nie jest to najmocniejsza sekcja, a samo chłodzenie jest też podstawowe. Mamy więc radiator, który przykrywa lewą część konstrukcji. Całość zasilana jest z jednego złącza 8-pin i wspiera procesory AMD Ryzen z serii 7000. Tutaj jednak jeśli zerkniecie na listę kompatybilności na stronie ASRock, to zobaczycie gwiazdkę przy 7950X. Producent nie rekomenduje tego procesora, o czym sama płyta przypomina też przy każdym starcie (o ile go zamontujecie):

test ASRock B650I Lightning WiFi, recenzja ASRock B650I Lightning WiFi, opinia ASRock B650I Lightning WiFi

Jest to dosyć irytujące, bowiem pojawia się przy każdym starcie komputera i zawsze trzeba wcisnąć F1. Natomiast jak płyta radzi sobie z 7950X? Sprawdziłem to wykorzystując obciążenie Cinebench 2024 przez 10 minut.

Sekcja mocniej się grzeje, a jeśli zamkniecie całość w obudowie ze słabym przepływem powietrza to będzie tylko gorzej. Samo 84,2°C to nie jest jeszcze bardzo wysoki wynik, ale dla bezpieczeństwa rzeczywiście lepiej wykorzystać procesor o niższym TDP (chyba, że zastosujecie chłodzenie z nawiewem na sekcję, ale wtedy musicie przetrwać ciągłe klikanie F1 przy starcie). Ja zdecydowałem się na przeprowadzenie testów z procesorem 7950X3D.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z790 Nova WiFi

ASRock B650I Lightning WiFi ma dwa miejsca na pamięci RAM DDR5. Maksymalna prędkość może wynosić 7200 MHz, a pojemność 96 GB. Płyta oferuje wsparcie dla profilów EXPO i XMP. Dla przykładu redakcyjne kości z EXPO zadziałały bez problemów.

Płyta oferuje jedno złącze PCIe x16 4.0. Jest ono wzmacniane – nie powinno być problemów nawet z cięższymi kartami graficznymi. Nie ma tutaj przycisku do zwalniania blokady, ale też na niego miejsca nie ma. Standardowe rozwiązanie jest raczej łatwo dostępne i nie będzie z nim problemów.

Na testowanym modelu znajdziemy dwa złącza M.2 Jedno jest pod radiatorem (całkiem sporym, więc powinien dobrze chłodzić), drugie z tyłu. To z radiatorem obsługuje dyski PCIe Gen5x5 2280 i ma linie z procesora, drugie PCIe Gen4x4 i ma linie z chipsetu. Nie zabrakło też dwóch złączy SATA 6.0 Gb/s.

Karta LAN to RTL812BG 2500 Mb/s. Druga obsługuje Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.2. Łączność z siecią powinna być bardzo dobra. Układ dźwiękowy to za to Realtek ALC897. Tutaj nie ma co liczyć na bardzo dobrą jakość dźwięku – będzie ona raczej podstawowa.

Dostępne złącza na samej płycie to:

 • 2x ARGB,
 • 2x CPU/WP Fan,
 • 1x Chassiss/WP Fan,
 • 1x audio,
 • złącza do przedniego panelu obudowy,
 • 1x USB 2.0,
 • 1x USB 3.2 Gen1,
 • 1x USB-C 3.2 Gen1.

Widać tutaj oszczędność względem większych konstrukcji. Nie mamy złączy RGB, ale są dwa ARGB – to akurat plus, bowiem dawno nie miałem do testów niczego, co by wykorzystywało RGB. Są one umieszczone na górze, jedno obok drugiego. Złączy pod wentylatory mamy mało, a jedno jest umieszczone z lewej strony na dole. Tutaj jednak mogło by być ich więcej, chociaż jeszcze jedno na górze było by miłym dodatkiem. Poza tym mamy złącza pod różne USB, które są z prawej strony. Płyta nie ma przycisków ani wyświetlacza kodów POST.

Tylny panel ASRock B650I Lightning WiFi

test ASRock B650I Lightning WiFi, recenzja ASRock B650I Lightning WiFi, opinia ASRock B650I Lightning WiFi

Tylna zaślepka jest zintegrowana z płytą. Tutaj znajdziemy złącza:

 • 2x wyjścia na anteny,
 • 1x HDMI,
 • 3x USB 3.2 Gen2,
 • 1x USB-C 3.2 Gen2,
 • 4x USB 2.0,
 • 1x RJ-45,
 • 3x audio.

Konfiguracja złączy z tyłu jest też podstawowa. Mamy sporo złaczy USB, ale 4 z nich to 2.0 – mogły by być chociaż 3.2 Gen1. Dwa spośród 3.2 Gen2 to porty Lightning oferujące mniejsze opóźnienia dla podłączonego sprzętu. brakuje też pełnej konfiguracji złączy audio, a pamiętajmy, że tutaj nie dodamy dodatkowej karty dźwiękowej. Jeśli jednak macie tylko słuchawki i mikrofon to nie będzie problemów. Z tyłu jest też przycisk do flashowania BIOS, który może się przydać przy kolejnych generacjach procesorów.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 9 7950X3D
Chłodzenie
be quiet! Silent Loop 2 360
Pasta
Noctua NT-H1
Karta graficzna
Asus GeForce RTX 4080 ROG Strix OC
Pamięć RAM
G.Skill Trident Z5 Neo RGB 2x 16 GB 6000 MHz CL30
Dysk
Samsung 990 Pro 2 TB
Zasilacz
be quiet! Dark Power 13 1000W
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710U

BIOS ASRock B650I Lightning WiFi

W trybie Easy mamy możliwość włączenia EXPO. Jest też jeszcze jedna ciekawa rzeczy – thermal throttle limit. Płyta domyślnie zakłada dla każdego procesora limit 75°C, co jest niską wartością. Warto tutaj ją przestawić zgodnie z Waszym modelem procesora. Jest to też trochę dziwne podejście, z którym pierwszy raz się spotykam. W trybie zaawansowanym jeśli procesor pozwala na OC to łatwo tego dokonacie. Łatwo też ustawicie wentylatory czy możecie zmienić podświetlenie. Większość opcji jest łatwa do znalezienia i nie ma z tym problemów.

Testy ASRock B650I Lightning WiFi

Testy wykonałem przy domyślnych ustawieniach BIOSu. Włączyłem tylko profil XMP pamięci, który zadziałał bez problemów i zmieniłem maksymalną temperaturę procesora. Porty USB testowałem na dysku Adata SE800 1 TB, SATA na Adata SU650 120 GB, a M.2 na Samsung 990 Pro 2TB.

Wyniki są bardzo dobre i płyta w niczym nie ogranicza zastosowanych podzespołów. Spokojnie więc możecie połączyć 7950X3D z RTX 4080 (o ile znajdziecie na nią małą obudowę) i będziecie notowali naprawdę fajne wyniki. Dodam też, że dysk schowany pod radiatorem pod kartą graficzną uzyskał temperatury 54°C i 65°C pod obciążeniem CrystalDiskMark. To bardzo dobre wyniki i widać, że radiator daje radę.

Temperatury sekcji zasilania

Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu wielowątkowego testu Cinebench 2024, który działał 10 minut. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia termowizyjne wykonane dzięki smartfonowi CAT S61.

Temperatura jest sporo niższa, niż w przypadku 7950X. Płyta spokojnie daje sobie radę z 7950X3D i możecie nawet taki procesor sparować z tą konstrukcją. Nawet przy obudowach ze słabszym przepływem powietrza nie powinno być problemów.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z790 PG Lightning WiFi

Test ASRock B650I Lightning WiFi – podsumowanie

ASRock B650I Lightning WiFi to z pewnością ciekawa i niedroga płyta mini-ITX. Musicie za nią zapłacić ok. 1000 zł, co jest odpowiednią kwotą jak na możliwości. Konstrukcja nie oferuje zbyt wielu złączy wewnętrznych – ASRock zrezygnował z RGB, jest też mało 4-pin PWM (tutaj znalazło by się miejsce na choćby jeszcze jedno). Z tyłu brakuje z kolei większej liczyć USB szybszych niż 2.0 oraz pełnej konfiguracji audio. Są za to porty Lightning czy przycisk do flashowania BIOS.

Płyta ma również LAN 2500 Mb/s czy Wi-Fi 6E. Szkoda tylko, że układ dźwiękowy jest po prostu podstawowy. Sama sekcja bez problemów radzi sobie z 7950X3D, ale pamiętajcie, że nie będzie już tak ładnie w przypadku 7950X. Tutaj producent ostrzega przed tym procesorem i rzeczywiście lepiej z niego zrezygnować. Pamiętajcie też o konieczności zmiany maksymalnej temperatury CPU w BIOSie. Sama płyta bez problemów wspiera profile EXPO, ma dwa złącza M.2 czy wzmacniane PCIe x16.

Jest to więc jeden z tańszych modeli mini-ITX pod AM5 i trochę to widać po konstrukcji. Natomiast w tej cenie ciężko o coś ciekawszego, dlatego jeśli szukacie taniej i ciekawej tego typu konstrukcji to warto zainteresować się ASRock B650I Lightning WiFi.