Kobiety na czele innowacji. Prehistoryczna broń zapewniła im wielkie możliwości

Jeśli potwierdzą się doniesienia naukowców stojących za badaniami poświęconymi pewnej prehistorycznej broni, to będzie to świetnym przykładem tego, jak istotną rolę kobiety odgrywały w funkcjonowaniu ówczesnych społeczności.
Kobiety na czele innowacji. Prehistoryczna broń zapewniła im wielkie możliwości

Chodzi o tzw. atlatl, określany również mianem miotacza oszczepów. Tego typu oręż był stosunkowo prosty, ale przy tym imponująco stary. Najodleglejsze dowody na jego wykorzystywanie sięgają niemal 30 tysięcy lat wstecz. Poświęcone mu badania zostały niedawno zaprezentowane na łamach Scientific Reports.

Czytaj też: Jak neandertalczyk z denisowianinem? Przodkowie człowieka kompletnie ignorowali różnice gatunkowe i mieszali się bez oporów

Ale skąd w ogóle wziął się pomysł, jakoby za wynalezieniem atlatla stały akurat kobiety? Sekret tkwi w konstrukcji tej broni, która pozwalała na miotanie oszczepów ze znacznie większą siłą. Z tego względu kobiety były w stanie dorównać pod tym względem mężczyznom. To z kolei zapewniało im większe możliwości w zakresie wypełniania różnego rodzaju obowiązków, na przykład w postaci polowań.

Eksperymenty prowadzone współcześnie wykazały, iż ewentualne różnice w sile na niekorzyść kobiet mogą być zrekompensowane dzięki korzystaniu z atlatla. Łącznie w testach wzięło udział 108 osób. Każda z nich miała za zadanie wykonać 10 rzutów oszczepem oraz 10 rzutów za pośrednictwem atlatla. W przypadku mężczyzn prędkość wyrzuconego oszczepu wynosiła od 8,1 do 16,1 metra na sekundę, natomiast kobiety osiągały wyniki od 5,1 do 11,5 metra na sekundę.

Naukowcy sugerują, że prehistoryczna broń zwana atlatlem mogła zostać wymyślona przez kobiety, które chciały miotać oszczepami z większą siłą

Różnica była więc zauważalna. Później przyszła pora na rundę drugą, w ramach której naukowcy chcieli sprawdzić, jak wypadną uczestnicy korzystający z atlatla. Tym razem mężczyźni osiągali od 10,1 do 24,1 metra na sekundę, podczas gdy kobiety – od 10,1 do 20,1 metra na sekundę. Odmienność wyników okazała się znacznie mniejsza. Innymi słowy, kobiety niemal zrównały się z mężczyznami pod względem prędkości miotanych oszczepów. 

Oczywiście nie musi to oznaczać, że nie mężczyzna, lecz kobieta stała za skonstruowaniem pierwszego atlatla. Udzielenie odpowiedzi na pytanie o pochodzenie tej broni będzie trudne, a być może nawet całkowicie niemożliwe. Nie zmienia to jednocześnie faktu, iż prehistoryczne kobiety najprawdopodobniej dość aktywnie brały udział w realizacji zadań, które do tej pory były raczej kojarzone z mężczyznami. Czyżby tradycyjny podział ról płciowych był znacznie bardziej współczesnym konceptem aniżeli mogliśmy sądzić? 

Czytaj też: Jadeitowy skarb oraz ludzkie szczątki. Archeolodzy natknęli się na coś wyjątkowego

O tym, jak potężnym orężem jest atlatl najlepiej świadczy zestawienie rekordowo odległych rzutów. Na przykład w 1995 roku David Engvall wykonał rzut na odległość niemal 259 metrów. Dla porównania, rekord świata w rzucie oszczepem (gdzie nie można stosować usprawnień takich jak atlatl) wynosi mniej niż 100 metrów. Różnica jest więc gigantyczna.