Atrakcyjna czerwień

          Nawet jeśli mężczyźni oglądali dwa zdjęcia tej samej kobiety, twierdzili, iż jest ona bardziej pociagająca na zdjęciu, na którym jest ona ubrana w czerwoną odzież. Dla naukowców taki wynik doświadczenia jest dowodem na to, że popęd seksalny mężczyzn w dalszym ciągu wyznaczają instynkty pierwotne – takie samo zachowanie zauważono u różnych rodzajów małp. Gdy u samic szympansów lub pawianów zbliżają się dni płodne cyklu, małpy te sygnalizują gotowość do współżycia poprzez czerwone zabarwienie niektórych partii ciała. Samce naczelnych reagują na czerwony bodziec niezwykle silnym podnieceniem – tłumaczą psychologowie. Aby sprawdzić, czy czerwień działa na mężczyzn równie silnie jak na naszych małpich krewnych, psychologowie Andrew Elliot i Daniela Niesta z University of Rochester przeprowadzili wśród mężczyzn doświadczenie ze zdjęciami.

Amerykańscy psychologowie doszli do wniosku, że czerwony kolor nie na darmo nazywany jest kolorem miłości. Kobiety w czerwieni są postrzegane przez mężczyzn jako atrakcyjniejsze i bardziej uwodzicielskie.

          Na każdym z pięciu etapów doświadczenia mężczyźni oglądali różne zdjęcia kobiet, dobrane pod względem kolorystycznym. Niektóre fotografie były otoczone czerwoną, inne zaś białą ramką. Zdjęcia przedstawiały natomiast te same kobiety ubrane w czerwoną, niebieską lub zieloną bluzkę. Następnie mężczyźni biorący udział w doświadczeniu mieli odpowiedzieć na pytanie, która kobieta wydaje im się piękniejsza i ile pieniędzy wydaliby na randce z określoną kobietą ze zdjęcia, gdyby w kieszeni znaleźli przypadkiem 100 dolarów.  

          Naukowcy stwierdzili, że czerwony kolor działał niczym afrodyzjak – kobiety ubrane na czerwono były odbierane przez mężczyzn za atrakcyjniejsze i bardziej podniecające, niż te ubrane w inny kolor. 

          Podobne doświadczenie przeprowadzone wśród przedstawicielek płci pięknej wykazało brak analogicznego zachowania kobiet pod wpływem czerwonego ubania mężczyzny na zdjęciu. Jednakże, co ciekawe, czerwony kolor działa niczym wabik tylko w sferze fizycznej – mężczyźni pytani o inteligencję czy walory charakteru kobiety na zdjęciu nie zwracali uwagi na barwę jej garderoby.  

          Naukowcy podkreślają również, że oddziaływanie koloru zmienia się w zależności od kontekstu: czerwień występująca w sytuacjach współzawodnictwa, np. w czasie egzaminu lub zawodów sportowych, powoduje gorsze osiągnięcia. JSL

źródło: www.rochester.edu