Auto-drezyna HumanCar

Samochód napędzany siłą mięśni pasażerów to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie ekologiczny styl życia, chcą zaoszczędzić na paliwie, a przy tym poprawić swoją kondycję fizyczną. Stworzony kilka lat temu HumanCar pojawił się ostatnio w nowej odsłonie.

          Na wystawie światowych trendów innowacyjnych WIRED NextFest, która odbyła się niedawno w Chicago, zaprezentowano dwa najnowsze modele samochodów napędzanych wyłącznie siłą mięśni człowieka. Firma HumanCar postanowiła wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie, aby podbić serca dwóch grup użytkowników docelowych jednocześnie: prywatnych i korporacyjnych klientów. 

          Samochód skonstruowany przez inżyniera Charlesa Greenwooda i jego syna Chuckleima przemieszcza się niczym drezyna. Podstawę jego konstrukcji stanowi duża rama ze stalowych rur. Czterej pasażerowie, będący równocześnie “siłą” napędzającą auto, siedzą plecami do siebie na ruchomych siedzeniach i trzymają ręce na długich dźwigniach-kierownicach. Siedzenia i kierownice są ze sobą połączone drążkami i poruszają się synchronicznie w przód i w tył. Jak działa HumanCar, można zobaczyć tutaj.

          Stworzony kilka lat temu HumanCar był już kilkakrotnie udoskonalany. Autorzy wyposażyli pojazd w niewielki akumulator i silnik elektryczny, które ułatwiają przemieszczanie się na dalsze odległości i odciążają pasażerów podczas jazdy pod stromą górkę. Nadwyżki energii produkowane na przykład podczas hamowania są przetwarzane na prąd elektryczny. Samochód jest więc całkowicie samowystarczalny.

          Niedawno twórcy ekologicznego samochodu postanowili uatrakcyjnić HumanCar i stworzyli bardziej kompaktowe podwozie. Nowy model otrzymał nazwę Imagine_PS, a jego docelową grupą klientów mają być osoby, którym jest potrzebny wygodny i ekologiczny środek transportu do pokonywania niewielkich odległości. Imagine_PS to pojazd typu “Neighbourhood Electric Vehicle” (NEV),co oznacza, że osiaga on w miejskiej jeździe maksymalną prędkość 50 km/h i można nim kierować bez prawa jazdy. Waży on 250 kg i podobnie, jak jego poprzednik, samochód może jechać wykorzystując wyłącznie siłę mięśni, może być również napędzany silnikiem elektrycznym, ułatwiającym pokonywanie wzniesień lub wykorzystywanym podczas jazdy z maksymalną prędkością. Zgodnie ze słowami twórców, auto będzie kosztowało 15 500 USD. 

          Wynalazcy niezwykłego pojazdu są przekonani, że w warunkach kryzysu energetycznego HumanCar będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą zrezygnować z jazdy samochodem. A dodatkową zaletą “zielonego” samochodu jest utrzymywanie właściciela w świetnej formie fizycznej. 

          Wraz z modelem Imagine_PS firma HumanCar zaprezentowała nowy wzór samochodu-drezyny dla pracowników „korporacyjnych kampusów”. Jest to model HumanCar FM-4 wyposażony w lekkie nadwozie chroniące pasażerów przed deszczem i śniegiem, a także – w pewnym stopniu – przed obrażeniami w razie stłuczki. 

Źródło: www.humancar.com