Firma odpowiedzialna za miliardy spamowych połączeń w końcu trafi przed sąd

Spamowe połączenia potrafią zatruć życie i wkurzyć nawet najbardziej cierpliwą osobę. Z takimi połączeniami zmagają się posiadacze telefonów na całym świecie i jak na razie nie ma jednego, dobrego sposobu na pozbycie się ich. Jednak można walczyć z firmami, które za nimi stoją.
Firma odpowiedzialna za miliardy spamowych połączeń w końcu trafi przed sąd

Prokuratorzy generalni z prawie każdego amerykańskiego stanu pozywają firmę telekomunikacyjną za miliardy automatycznych połączeń

Nazwa Avid Telecom niczego nam nie mówi, ale w Stanach Zjednoczonych odpowiada ona za tego typu połączenia. Skala jej praktyk jest naprawdę ogromna, ale jest nadzieja, że wkrótce uda się położyć temu kres. Prokuratorzy generalni z prawie każdego stanu w USA złożyli we wtorek pozew przeciwko Avid Telecom, a także jej właścicielowi oraz wiceprezesowi. Ze 141 -stronicowego pozwu możemy się dowiedzieć, że firma nielegalnie wykonała prawie ponad 7,5 miliarda spamowych połączeń do osób National Do Not Call Registry, czyli rejestru prowadzonego przez rząd federalny, zawierającego numery do osób, które zażądały, by telemarketerzy się z nimi nie kontaktowali. Problem w tym, że dotyczy to tylko legalnie działających, prawdziwych firm.

Pozew został złożony w Arizonie, gdzie firma ma swoją siedzibę:

Każdego dnia niezliczeni konsumenci są nękani i irytowani nieustanną falą niechcianych automatycznych telefonów – a w niektórych przypadkach te nielegalne połączenia grożą konsumentom procesami sądowymi i aresztowaniami. Co bardziej niepokojące, wiele z tych połączeń to oszustwa mające na celu wywarcie nacisku na przestraszonych konsumentów, często seniorów, aby oddali swoje ciężko zarobione pieniądze – powiedział prokurator generalny Arizony, Kris Mayes.

Avid Telecom stosował różne sztuczki, w tym fałszowanie numerów telefonów, których miało być podobno 8,4 mln. Były to numery, które pozwoliły podszywać się pod rząd, organy ścigania, Amazona, DirectTV i wiele, wiele innych firm i instytucji. Prokuratorzy z 48 stanów zarzucają firmie naruszenie ustawy telefonicznej i konsumenckiej, zasadę sprzedaży telemarketingowej i kilka innych przepisów.

Prokuratorzy zwracają się do sądu o nakazanie Avid Telecom wykonywania nielegalnych automatycznych rozmów telefonicznych oraz o zapłacenie odszkodowania i zadośćuczynienia osobom, do których dzwonili nielegalnie. W pozwie można przeczytać też, że chcą, by firma odpowiadała za każde naruszenie z osobna.

Nie jest to odosobniony przypadek na amerykańskim rynku, bo w ostatnich latach już kilka podobnych firm zostało zgłoszonych do sądu za nielegalne i naruszające przepisy połączenia spamowe. Wówczas chodziło o znacznie mniejszą skalę, a kary wyniosły od 200 do 300 milionów dolarów. W tym przypadku z pewnością doczekamy się znacznie wyższej grzywny. Jednak na wynik postępowania będzie trzeba trochę zaczekać.