Jedno awokado dziennie może zdziałać cuda. Warto wprowadzić je do swojej diety

Jedno awokado dziennie może poprawić ogólną jakość diety, a tym samym obniżyć ryzyko wielu chorób – w tym kardiologicznych i psychicznych. To wciąż niedoceniany owoc, który powinien na dobre zagościć w naszym jadłospisie.
Awokado – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Awokado – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Smaczliwka wdzięczna (Persea americana), czyli po prostu awokado właściwe, to gatunek wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych. Badania archeologiczne wskazują, że awokado spożywano już 7000 lat p.n.e., pierwotnie w Meksyku. Owoc o masie do 170 g, nazywany gruszką awokado, ma specyficzny kształt – głównie gruszkowaty, rzadziej okrągły lub jajowaty. Okres jego dojrzewania jest wyjątkowo długi – trwa średnio 6-8 miesięcy! Miąższ stanowi ok. 85 proc. masy owocu.

Czytaj też: Jedz awokado, będziesz zdrowszy. Owoc obniża poziom cholesterolu, ale nie sprawi, że schudniesz

O pozytywnych właściwościach awokado dietetycy mówią od dawna, ale teraz naukowcy z Penn State University potwierdzili, że wystarczy zaledwie jeden owoc dziennie, by znacząco poprawić ogólną jakość diety. Szczegóły opisano w czasopiśmie Current Developments in Nutrition.

Prof. Kristina Petersen z Penn State University:

Awokado to bomba odżywcza, a naszym celem było sprawdzenie, czy ich regularne spożywanie może poprawić jakość diety. Wcześniejsze badania obserwacyjne wskazujące, że miłośnicy awokado na ogół utrzymują wyższą jakość diety w porównaniu z osobami, które nie spożywają tego owocu.

Awokado to bomba odżywcza chroniąca przed wieloma chorobami

Tylko 2 proc. dorosłych Amerykanów regularnie spożywa awokado, choć w skali globalnej zjadane jest ok. 5 mld owoców rocznie (1/3 pochodzi z Meksyku). Naukowcy postanowili sprawdzić, czy awokado faktycznie poprawia ogólną jakość diety, co sugerowały wcześniejsze doniesienia.

Czytaj też: Jaka jest najzdrowsza przekąska owocowa dla dzieci? Na pewno nie żelki

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Penn State University wzięło udział 1008 osób, które podzielono na dwie grupy. Podczas 26-tygodniowego badania jedna grupa ograniczyła spożycie awokado, a druga jadła owoc dziennie. Przed rozpoczęciem badania, z uczestnikami przeprowadzono wywiady telefoniczne, a także oceniono ich dietę za pomocą Healthy Eating Index (HEI).

Kanapki z awokado – lubicie takie? /Fot. Pexels

Chociaż badacze stwierdzili, że nie byli zaskoczeni, widząc, że codzienne jedzenie awokado poprawia jakość diety, nie przewidzieli, jak uczestnicy badania to osiągną.

Prof. Kristina Petersen dodaje:

Ustaliliśmy, że uczestnicy używali awokado jako substytutu niektórych produktów spożywczych zawierających więcej rafinowanych zbóż i sodu. W naszym badaniu zaklasyfikowaliśmy awokado jako warzywo i zaobserwowaliśmy wzrost spożycia warzyw, ale uczestnicy używali także awokado do zastąpienia niektórych niezdrowych produktów.

Poprawiając przestrzeganie przez ludzi wytycznych żywieniowych, można pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i wydłużyć oczekiwaną długość życia. Zespół prof. Petersen przeprowadził podobne badania, sprawdzając związek między pistacjami a jakością diety, ale nie można z nich wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Odkrycia te mogą jednak mieć realny wpływ na przyszłe zalecenia dietetyczne, które z kolei przełożą się na nasze zdrowie.