Smaczliwka wdzięczna (Persea americana), czyli po prostu awokado właściwe, to gatunek wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych. Badania archeologiczne wskazują, że awokado spożywano już 7000 lat p.n.e., pierwotnie w Meksyku. Owoc o masie do 170 g, nazywany gruszką awokado, ma specyficzny kształt – głównie gruszkowaty, rzadziej okrągły lub jajowaty. Okres jego dojrzewania jest wyjątkowo długi – trwa średnio 6-8 miesięcy! Miąższ stanowi ok. 85 proc. masy owocu.
Czytaj też: Jedz awokado, będziesz zdrowszy. Owoc obniża poziom cholesterolu, ale nie sprawi, że schudniesz
O pozytywnych właściwościach awokado dietetycy mówią od dawna, ale teraz naukowcy z Penn State University potwierdzili, że wystarczy zaledwie jeden owoc dziennie, by znacząco poprawić ogólną jakość diety. Szczegóły opisano w czasopiśmie Current Developments in Nutrition.
Prof. Kristina Petersen z Penn State University:
Awokado to bomba odżywcza, a naszym celem było sprawdzenie, czy ich regularne spożywanie może poprawić jakość diety. Wcześniejsze badania obserwacyjne wskazujące, że miłośnicy awokado na ogół utrzymują wyższą jakość diety w porównaniu z osobami, które nie spożywają tego owocu.
Awokado to bomba odżywcza chroniąca przed wieloma chorobami
Tylko 2 proc. dorosłych Amerykanów regularnie spożywa awokado, choć w skali globalnej zjadane jest ok. 5 mld owoców rocznie (1/3 pochodzi z Meksyku). Naukowcy postanowili sprawdzić, czy awokado faktycznie poprawia ogólną jakość diety, co sugerowały wcześniejsze doniesienia.
Czytaj też: Jaka jest najzdrowsza przekąska owocowa dla dzieci? Na pewno nie żelki
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Penn State University wzięło udział 1008 osób, które podzielono na dwie grupy. Podczas 26-tygodniowego badania jedna grupa ograniczyła spożycie awokado, a druga jadła owoc dziennie. Przed rozpoczęciem badania, z uczestnikami przeprowadzono wywiady telefoniczne, a także oceniono ich dietę za pomocą Healthy Eating Index (HEI).
Chociaż badacze stwierdzili, że nie byli zaskoczeni, widząc, że codzienne jedzenie awokado poprawia jakość diety, nie przewidzieli, jak uczestnicy badania to osiągną.
Prof. Kristina Petersen dodaje:
Ustaliliśmy, że uczestnicy używali awokado jako substytutu niektórych produktów spożywczych zawierających więcej rafinowanych zbóż i sodu. W naszym badaniu zaklasyfikowaliśmy awokado jako warzywo i zaobserwowaliśmy wzrost spożycia warzyw, ale uczestnicy używali także awokado do zastąpienia niektórych niezdrowych produktów.
Poprawiając przestrzeganie przez ludzi wytycznych żywieniowych, można pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i wydłużyć oczekiwaną długość życia. Zespół prof. Petersen przeprowadził podobne badania, sprawdzając związek między pistacjami a jakością diety, ale nie można z nich wyciągnąć jednoznacznych wniosków. Odkrycia te mogą jednak mieć realny wpływ na przyszłe zalecenia dietetyczne, które z kolei przełożą się na nasze zdrowie.